Galeria

Kliknij zdjęcie, aby je powiększyć.

Oleśnica Rock Festiwal 2016

Opis „Oleśnica lata 60. Miasto i Ludzie”

Opis Wystawa „Cieszyński”

Opis „Muzyka z XVII-wiecznych druków oleśnickich”

Opis Monodram „Patryk K.”

Opis Wystawa „Spotkania na Dolnym Śląsku”

I Oleśnicki Festiwal Słowiańskiej Muzyki Sakralnej „Głagolica”

W niedzielę (17.07.2016, godz.16.00) w Amfiteatrze nad Stawami Miejskimi odbył się koncert zespołu Evening Sisters.
Kwintet żeński Evening Sisters zaśpiewał pieśni negro spirituels i gospel a capella. Standardy negro spirituels wykonane przez Evening Sisters wiernie oddały melodie tradycyjne – odziedziczone z tradycji afro-amerykańskej.

Grupa pochodzi ze Szwajcarii Romańskiej i powstała w 2003r. Jej styl inspirowany jest przez gospel tradycyjny oraz dorobek takich grup, jak : Stars of Faith oraz Golden Gate Quartet czy Mahalia Jackson. Aranżacje grupy dokonane zostały przez Laurenta Rebeaud’a.
Członkowie grupy :
Muriel Streuli- sopran
Véronique Elamly- sopran
Ewa Kuźniak-Scherer- mezzosopran
Lucia Mastromateo- alt
Antoinette Vincent- contralt

fot. D.Tracz/BiFK

W sobotę 3.09.2016 r. w sali konferencyjnej Biblioteki przy ul. Reja 10 odbyło się Narodowe Czytanie „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza.

W wydarzeniu wzięli udział m.in.: Michał Kołaciński – Burmistrz Miasta Oleśnica, Anna Zasada – Dyrektor Biblioteki i Forum Kultury w Oleśnicy, Monika Mikuś-Machała – Dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej w Oleśnicy i uczniowie oleśnickich szkół.

34 POWODY DO NIEŚMIERTELNOŚCI. Wystawa z okazji ROKU SZEKSPIROWSKIEGO.

Wystawa powstała na podstawie artykułu z tygodnika Przekrój z lat 60. XX wieku. Rysunki Antoniego Uniechowskiego opatrzone tekstami Mariana Eile-Kwaśniewskiego mogły upamiętniać 400 rocznicę urodzin Wiliama Szekspira (1964 r.) lub 350 rocznicę śmierci dramaturga (1966 r.).
Ekspozycję opracowała Danuta Obrębska-Kubik.

fot. K.Choroszy/BiFK

W dniach 16-18.09.2016 w Oleśnicy odbyły się XIX Dni Europy – VIII Jarmark Produktu Lokalnego i Dożynki Powiatowe.

25.09.2016 r. zakończyliśmy dwudniowy maraton z Kabaretem Hrabi.

Po sobotnim występie pt. „Aktorem w płot”, współtworzonym z Kabaretem Jurki, w niedzielę przyszedł czas na oleśnicką premierę najnowszego programu Kabaretu Hrabi pt. „Cyrkuśniki”.

Ponad dwugodzinny występ wypełniony był zabawnymi skeczami i piosenkami.

Dziękujemy artystom oraz oleśnikiej publiczności za dwa dni wspólnej zabawy i zapraszamy do oglądania fotorelacji z wczorajszego wydarzenia:)

 

Fot. K.Choroszy/BiFK, S.Król/BiFK

Wystawa prac członków Nieformalnego Stowarzyszenia Plastyków Jasielskich PLAYA.
Członkowie Playa:
Bogdan Samborski, Małgorzata Samborska, Anna Brożyna, Piotr Betlej, Wiesław Czechowicz
Artyści z Kostaryki:
Adrian Gomez, Ricardo Avila, Eugenia Barrionuevo, Gabriel Riggioni, Isidro Con Wong
Artyści z Kolumbii:
Nidia López, Esmeralda Becerra, Beatriz Younes, Hermes Forero, César Castañeda, Maritza Duarte,
Esperanza Tielbard, Ana Consuelo, Suárez E., Alejandro Pinzon
Artyści z Kuby:
Julio Reyes, Naranjo
Artyści z Polski:
Anna Brożyna, Wiesław Telega (fotografia), Aldona Brzeska, Paweł Józefowicz (fotografia), Barbara Józefowicz

Galeria Sali Widowiskowej BiFK (ul. Kochanowskiego 4)
Wystawa trwa od 10.10.2016 do 30.11.2016

Finisaż wystawy 26.11.2016, godz. 16.30

fot. K.Choroszy/BiFK

4 października odbyło się spotkanie z Wojciechem Jagielskim – dziennikarzem i reportażystą.

Relacja z wydarzenia tutaj →

8 października odbyło się spotkanie autorskie z Wojciechem Schaefferem.

Relacja z wydarzenia tutaj →

15.10.2016 w sali widowiskowej BiFK odbył się trzeci koncert prezentujący muzyczne dziedzictwo dawnej Oleśnicy. Zaprezentowano kameralistykę II poł. XVIII wieku ze zbiorów dawnej Biblioteki Książęcej w Oleśnicy. Oleśniczanie usłyszeli obok kwartetów Josepha Haydna również kompozycje Carla Dittersa von Dittersdorfa związanego z dworem oleśnickim w latach 1794-1798. Utwory wykonał wrocławski kwartet smyczkowy „Pakamera”, a koncert poprzedził ciekawy wykład dr Agnieszki Drożdżewskiej – eksperta w dziedzinie oleśnickich muzykaliów oraz autorki pracy magisterskiej poświęconej starodrukom i rękopisom muzycznym Oels. Wykład i koncert nawiązują tematycznie do wystawy badacza oleśnickiej historii pana Marka Nienałtowskiego.

fot. K.Choroszy/BiFK

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wernisażu wystawy fotografii rowerowych, zgromadzonych wśród uczestników PROJEKT TANDEM.
Projekt realizowany był przez grupę Oleśnica Bajk Stajl, Stowarzyszenie Oleśnicki Uniwersytet Trzeciego Wieku, II Liceum Ogólnokształcące im. Ks. Jana Twardowskiego w Oleśnicy oraz Bibliotekę i Forum Kultury w Oleśnicy, w ramach programu SENIORZY W AKCJI (Edycja 2015) Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę“ i Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

06.11.2016 w Sali widowiskowej wystąpił Tomasz Stockinger. Koncert był pięknym wspomnieniem dwudziestolecia międzywojennego w muzyce i słowie. Przypomniał gwiazdy kina przedwojennego – Eugeniusza Bodo, Aleksandra Żabczyńskiego, Antoniego Fertnera, a także wielkich twórców polskiej piosenki – Henryka Warsa i Jerzego Jurandota.

fot. K.Choroszy/BiFK

17 listopada odbyło się spotkanie autorskie z Zofią Stanecką.

Zofia pisarka, Zofia aktorka, czasami ilustratorka. Człowiek orkiestra. Mądre i twórcze spotkanie było nie tylko świetną zabawą, ale i lekcją. Spotkanie wspaniałe, pisarka czarująca.

17 listopada odbyło się uroczyste otwarcie wystawy czasowej „70 lat oleśnickich instytucji kultury”.

W dniach 25-27 listopada odbyły się Dni Kultury Chrześcijańskiej w Oleśnicy.

Zapraszamy do obejrzenia foto relacji z wydarzeń.

Zdjęcia autorstwa Agaty Rorat.

23 listopada w Bibliotece „Pod Pegazem” odbyła się impreza „Miś na dziś” z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia.

Zapraszamy do obejrzenia foto relacji.

Zdjęcia autorstwa Agaty Rorat.

24.11.2016 w sali widowiskwoej BiFK odbył się spektakl „Pół na pół”, który podbił serca oleśnickiej publiczności, która wypełniła po brzegi oleśnicką salę.
Przed oleśnicką publicznością wystąpili Piotrowie Polk i Szwedes.

 

fot. K.Choroszy/BiFK

W sobotę (26.11.2016) w Galerii Sali widowiskowej BiFK odbył się finisaż wystawy ,,Basia Józefowicz i Przyjaciele” – prac członków Nieformalnego Stowarzyszenia Plastyków Jasielskich PLAYA.

fot. K.Choroszy/BiFK

04.12.2016  w Sali widowiskowej BiFK odbył się teatrzyk mikołajkowy pt. ,,Mikołajowa gorączka”.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z Artystycznego Jarmarku Bożonarodzeniowego, który odbył się w Sali widowiskowej BiFK w dn. 16-17.12.2016.

fot. D.Tracz, K.Choroszy, S.Król, R. Wojtczak /BiFK

W sylwestrowy wieczór w sali widowiskowej BiFK odbył się spektakl ,,MAYDAY 2” w wykonaniu aktorów WROCŁAWSKIEGO TEATRU KOMEDIA.
fot. K.Choroszy/BiFK

21 listopada 2017 r. w Galerii BiFK odbył się wernisaż wystawy malarstwa Aleksandry Lis „Oblicza”.

Wystawę można obejrzeć do 24 lutego. Zapraszamy!

21 stycznia 2017 r. odbył się karnawałowy koncert operetkowy „Przetańczyć całą noc” w wykonaniu solistów poznańskich scen.

W dniu 26 stycznia 2017 w sali konferencyjnej Biblioteki i Forum Kultury w Oleśnicy odbył się wykład Marka Włodarczyka Walki o Oleśnicę. 23-25 stycznia 1945 roku. Spotkanie rozpoczął dr Marek Nienałtowski, który przy tworzeniu swojej strony internetowej często korzysta z dokumentów udostępnionych przez oławskiego archiwistę. Licznie zgromadzona publiczność wysłuchała prelekcji Marka Włodarczyka o zdobyciu Oleśnicy przez wojska radzieckie. Podczas prezentacji wyświetlone zostały liczne mapy i archiwalia, często dotąd niepublikowane. Po części prezentacyjnej nastąpiła seria pytań, które stały się przyczynkiem do długiej dyskusji.

fot. K. Orłowski

04.02.2017 w ramach „Oleśnickich Spotkań z Muzyką” w Sali widowiskowej BiFK odbył się koncert karnawałowy ,,W rytmie walca” w wykonaniu Orkiestry Kameralnej – NFM Leopoldinum. Oleśnicka publiczność mogła usłyszeć utwory skomponowane przez J. Straussa , M. Karłowicza, F. Kreislera , Y. Tiersena, A. Cabrala/E. Piaf , A. Dvoraka, H. Wieniawskiego, D. Szostakowicza, F. Chopina, K. Komedy, G. Marradiego.
Koncert poprowadziła Agnieszka Ostapowicz.

fot. K.Choroszy/BiFK

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wernisażu wystawy fotografii Adriana Franka ,,Mój Londyn”, który odbył się 11.02.2017 w Galerii Brama Wrocławska.

14.02.2017 w Sali widowiskowej BiFK odbył się KONCERT PIOSENKI FRANCUSKIEJ ,,PARYŻU KOCHAM CIĘ”. Artysta Yan Zbiegl za sprawą dramatycznych i humorystycznych piosenek Jacques Brela przeniósł publiczność do stolicy Francji – Paryża.

fot. K.Choroszy/BiFK

Biblioteka i Forum Kultury w Oleśnicy rozpoczyna nowy cykl spotkań „Z BiFK przez Świat”.

9 lutego 2017 gościliśmy Artura Zygmuntowicza, autora książki „Ziemia o ludzkiej twarzy”, która jest reportażem z podróży rowerowej wzdłuż wschodniej granicy Polski.

Od 13 do 15 lutego w Sali widowiskowej BiFK odbyły się warsztaty BAL KARNAWAŁOWY. Podczas zajęć dzieci przygotowały maski, kotyliony karnawałowe, projektowały kostiumy i dekoracje na bal karnawałowy. Warsztaty zakończył bal karnawałowy, który odbył się na scenie Sali widowiskowej BiFK.

fot. S.Król,  K.Choroszy/BiFK

W czasie ferii w Bibliotece „Pod Pegazem” dzieci uczestniczyły w różnorodnych zajęciach literacko-plastycznych oraz warsztatach. Podczas wszystkich panowała radosna, swobodna  atmosfera, a co najważniejsze dzieci mogły wykazać się twórczą inwencją.

Okazało się, że scrapbooking, tworzenie slajdów techniką non camera oraz praca przy rzeźbie Emocjonalne Eko pochłonęła maluchy bez reszty. Rebusy, zagadki, zabawa w pisarza i ilustratora, a także wykonanie papierowych kukiełek również dostarczyły wielu wrażeń. Wszystkie zajęcia kończyły się słodkim poczęstunkiem i pamiątkową fotografią.

Scrapbooking – prowadzenie: Joanna Kwiecień

Slajdy i Emocjonalne Eko – prowadzenie: Marek Wałęga

Pozostałe zajęcia – bibliotekarze.

Fot. BiFK/Agata Rorat

W Oleśnickim Domu Spotkań z Historią podczas ferii zimowych odbyły się dwa spotkania w ramach cyklu warsztatów „Historie rodzinne z królem Czech w tle”.

Podczas pierwszych zajęć dzieci zapoznały się z podstawowymi pojęciami związanymi z genealogią, drzewem genealogicznym oleśnickich Podiebradów, zabytkami kultury materialnej będącymi spuścizną czeskiego rodu. Korzystając z tekstu źródłowego uczestnicy warsztatów dowiedzieli się kim są świadkowie historii i jak ważne są rozmowy z własnymi dziadkami.

Drugie spotkanie przeznaczone było na samodzielne przygotowanie stylizowanych albumów fotograficznych zawierających miejsce na drzewo genealogiczne swojej rodziny.

W Bibliotece „Pod Sową” odbyły się zajęcia plastyczne z akcentem czeskim ze znanymi bohaterami bajek takimi jak Krecik i Rumcajs.

25.02.2016 w Sali widowiskowej BiFK odbył się Oleśnicki Festiwal Jazzowy, podczas którego wystąpili Marek Napiórkowski Trio KonKubiNap i zespół Walk Away.
Dodatkowo odbył się wernisaż wystawy plakatów o tematyce jazzowej ze zbiorów Działu Dokumentacji Życia Społecznego BiFK.

fot. K.Choroszy/BiFK

Zapraszamy do galerii mieszczącej się w budynku Sali widowiskowej, gdzie można zobaczyć wystawę plakatów o tematyce jazzowej, które pochodzą ze zbiorów Działu Dokumentacji Życia Społecznego BiFK. fot. K.Choroszy/BiFK

Z okazji Dnia Kobiet w Sali widowiskowej BiFK wystąpiła Ola Turoń z Zespołem. Podczas koncertu publiczność mogła usłyszeć polskie przeboje z repertuaru polskich wokalistek m.in. Edyty Bartosiewicz, Kayah, Moniki Brodki i Natalii Przybysz.

fot. K.Choroszy/BiFK

12.03.2017 w Sali widowiskowej BiFK odbył się spektakl cyrkowy Fundacji Sztukmistrze VARIETE – „Wojskowe postanowienia noworoczne”. Oleśnicka publiczność zobaczyła spektakl, którego motywem przewodnim były wojskowe postanowienia noworoczne. Przedstawienie pełne zabawnych zwrotów akcji przeplatane było pokazami sztuki cyrkowej: akrobatyką, żonglerką, ekwilibrystyką i świetlnym show.

Fot. S.Król/BiFK

11/12 marca odbyła się VII NOC KOBIET W BIBLIOTECE.

Szczegółowa relacja z wydarzenia dostępna tutaj →

Fot. Agata Rorat

18.03.2017 w Galerii Brama Wrocławska odbył się wernisaż fotografii i spotkanie podróżnicze z Magdaleną Zelewską.
Wystawę będzie można oglądać do 30.04.2017.
fot. D.Tracz/BiFK

08.04.2017 w godzinach 15.00 – 20.00 w Sali widowiskowej BiFK przy ul. Kochanowskiego 4 odbył się ARTYSTYCZNY JARMARK WIELKANOCNY. Była to niezwykła okazja, by nabyć oryginalne i unikatowe dekoracje od regionalnych artystów i rękodzielników.

 

fot. K.Choroszy, D.Tracz/BiFK

08.04.2013 r. w Sali widowiskowej BiFK odbyło się rozstrzygnięcie konkursu ,,PISANKA WIELKANOCNA”.
Celem konkursu było propagowanie tradycji i folkloru związanego ze świętami wielkanocnymi, popularyzacja sztuki ludowej i rękodzieła wśród dzieci i młodzieży.
Należało indywidualnie wykonać jedną pisankę na wydmuszce lub kraszankę, oklejankę, nalepiankę, rysowankę, drapankę z możliwością zawieszenia.
W konkursie wzięły udział 102 osoby.
Przyznano nagrody w czterech kategoriach:

KATEGORIA I – KLASY I-III

Antoni Jankiewicz
Hubert Znamierowski
Anastazja Bondariewa

KATEGORIA II – KLASY IV-VI

Lena Witkoś
Laura Stępień
Aleksandra Wińkowska

Wyróżnienie

– Wiktoria Bajor

– Kinga Łata

KATEGORIA III

Jakub Wróbel
Damian Wiedeński
Krystian Głowacki

KATEGORIA IV

Anna Praczkiewicz
Ida Kasprzak
Patrycja Morys i Beata Śliwińska

WYRÓŻNIENIE:

Anna Kuśmierek – Rudny

Gratulujemy nagrodzonym i dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie

Międzynarodowa konferencja ,,Czeska Historia Śląska. Ze szczególnym uwzględnieniem Oleśnicy i Księstwa Oleśnickiego”.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tych trzech, niezwykle aktywnych dni.

 

fot. Agata Rorat

Zapraszamy do obejrzenia nowej wystawy w Galerii przy Sali widowiskowej BiFK –  Stara Cepelia. Wystawa wyrobów Cepelii z lat 60. i 70. XX wieku. Ekspozycję przygotowała Danuta Obrębska-Kubik. Wystawa jest czynna od 3 do 30 kwietnia.

Wystawa prezentująca wyroby twórców ludowych z lat 60. i 70. XX wieku, zrzeszonych w Centrali Przemysłu Ludowego i Artystycznego jest przypomnieniem sztuki ludowej i przedsiębiorstwa, które od lat 50. miało stanowić „maleńką enklawę, wyspę estetyki, kultury, artyzmu i wykwintu”. Taka idea przyświecała założycielce i wieloletniej prezes Cepelii.

fot. K.Choroszy/BiFK

W tym roku po raz kolejny Biblioteka i Forum Kultury w Oleśnicy włączyła się w ogólnopolską akcję społeczno-edukacyjną ŻONKILE, organizowaną przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
24.04.2017 zaprosiliśmy uczniów szkół ponadgimnazjalnych do Sali widowiskowej BiFK przy ul. Kochanowskiego i Sali konferencyjnej BiFK przy ul. Reja 10 na prelekcję Moniki Jaremków „Razem i osobno – o kulturze żydowskiej na ziemiach polskich” oraz projekcję filmu „Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943”.
Dodatkowo do naszych działań włączyła się też Spółdzielnia artystyczna MAK, której członkinie przygotowały instalację przestrzenną „Żonkil”.

fot. K.Choroszy/BiFK

03.05.2017 w Sali widowiskowej BiFK odbył się koncert patriotyczny ,,WITAJ MAJOWA JUTRZENKO”.
Podczas koncertu zostały wykonane polskie pieśni patriotyczne oraz utwory instrumentalne najwybitniejszych polskich kompozytorów m.in. Stanisława Moniuszki, Fryderyka Chopina.
Na scenie Sali widowiskowej wystąpili: Dorota Ujda-Jankiewicz (sopran), Andrzej Jankiewicz (tenor) oraz Jerzy Owczarz (fortepian).

fot. K.Choroszy/BiFK

07.05.2017 w Sali widowiskowej odbył się spektakl Teatru Sztuk pt.,,Parada”, do którego muzykę skomponował i wykonał Lars Danielsson.

fot. R.Wojtczak/BiFK

8 maja w sali konferencyjnej BiFK odbyły się uroczyste obchody Dnia Bibliotekarza i Animatora Kultury.

W trakcie uroczystości nagrodzono zasłużonych pracowników, otwarto VI Międzynarodową Wystawę Ekslibrisów.

W części artystycznej wystąpił Big Band z Państwowej Szkoły Muzycznej w Oleśnicy.

Fot. Agata Rorat

W sobotę 20 maja już po raz czwarty odbyła się w Oleśnicy Noc Muzeów. Odbył się spacer z przewodnikiem po mieście, a swoje podwoje otwarły dla zwiedzających następujące instytucje:

  • Oleśnicki Dom Spotkań z Historią i Galeria Brama Wrocławska
  • Sąd Rejonowy
  • Urząd Miasta
  • II Liceum Ogólnokształcące
  • PCEiK
  • Archiwum Wojskowe
  • Zamek Książąt Oleśnickich

Fot. A. Rorat/D. Mol

25.05.2017 w Galerii Brama Wrocławska odbył się wernisaż wystawy prac ceramicznych uczestników warsztatów prowadzonych przez Stowarzyszenie Artystyczne MAK.
Autorzy prac: Katarzyna Jurzyk, Anna Wers, Wiesława Rychard, Alina Łyczkowska, Ewa Bieniek, Justyna Sieradzka, Ewa Jurzyk-Nowocień, Marzena Śliwka, Marlena Waga, Beata Horbacz, Marta Kawińska, Danuta Górska.
Kuratorki wystawy Kamila Kasprzak i Marzena Klimowicz.

fot. K.Choroszy/BiFK

26.05.2017 w Sali widowiskowej odbył się najnowszy spektakl Teatru Komedia z Wrocławia „Nic nie gra”. Sztuka opowiada o amatorskim zespole teatralnym jednej z politechnik próbującym zrealizować premierę przedwojennego dreszczowca. Mimo usilnych starań zespołu, przedstawienie, z powodu przeróżnych, zabawnych kłopotów technicznych, nie przebiega w zamierzony sposób. Im bardziej wykonawcy starają się te problemy ominąć tym stają się one coraz większe, aż do niespodziewanego zakończenia. Połączenie kryminału Agaty Christie z kabaretem „Monty Python”. Angielski humor w najlepszym, najczystszym wydaniu.

fot.S.Belda/BiFK

01.06.2017 w Galerii BiFK odbył się wernisaż wystawy malarstwa Zbigniewa Podurgiela pt. ,,Znaki Przedborskie”. fot. D.Tracz/BiFK

6 czerwca 2017 odbyło się spotkanie z Wojciechem Widłakiem, autorem popularnej serii książek o Panu Kuleczce.

Relację z wydarzenia można przeczytać tutaj →

fot. Agata Rorat

09.06.2017 odbył się wernisaż wystawy „Przypomnienie” poświęconej Barbarze Cichockiej.

24.06.2017 w Amfiteatrze nad Stawami Miejskimi odbyła się Oleśnicka Noc Świętojańska, która towarzyszyła imprezie sportowej – 4. Bieg Szerszenia- Nocny Bieg Świętojański. Podczas wydarzenia odbył się koncert zespołów ludowych m.in. Wianki, Wyszogrodzianie, Karolinki, Boguszyczanie.
Oleśnicką Noc Świętojańską zakończył spektakl fire show w wykonaniu Teatru Tańca i Ognia Mantikora.

fot. K.Choroszy/BiFK

W niedzielę 25.06.2017 r. o godz. 16.00 na amfiteatrze miejskim nad stawami wystąpił przed oleśnicką publicznością zespół Dixie Tiger’s Band.

W programie znalazły się utwory jazzowe, musicalowe oraz melodie znane z filmów.

Koncert poprowadziła Agnieszka Ostapowicz.

15.07.2017 w Galerii Brama Wrocławska odbył się wernisaż wystawy fotografii autorstwa Jolanty Mierzwy pt. ,,Na krawędzi nierealności / Między rzeczywistością a snem”.

fot.K.Choroszy/BiFK

11-15 lipca odbyły się w Oleśnickim Domu Spotkań z Historią warsztaty „Odkrywki – sztuka i działanie w terenie”.

Relację autorstwa Gosi Rokosz można przeczytać tutaj →

Fot. A. Rorat

24-26.07.2017 w Sali widowiskowej odbyły się wakacyjne warsztaty ,,Miasto sztuki”. Uczestnicy zajęć projektowali miasta oraz pomniki.

4 sierpnia 2017 r. Biblioteka i Forum Kultury w Oleśnicy zaprosiła mieszkańców na wernisaż wystawy “POZYTYWNI-KREATYWNI” w ramach Projektu „Wystawy z Dostawą – sztuka do samodzielnego użycia”. Wystawa, którą mogą Państwo od dzisiaj oglądać w Sala widowiskowa w Oleśnicy, jest jednym z efektów udziału Biblioteki i Forum Kultury w Oleśnicy w pilotażowym projekcie Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” Spośród zgłoszeń z całej Polski wyłoniono 3 instytucje (w tym Bibliotekę i Forum Kultury w Oleśnicy), które otrzymały pakiet narzędzi do samodzielnej prezentacji wystawy sztuki współczesnej i które otrzymały profesjonalne wsparcie animacyjne trenerów z sieci Latających Animatorów Kultury. Projekt „Wystawy z Dostawą” był zarówno pilotażem, jak i „eksperymentem”. Zamiast gotowej wystawy, otrzymaliśmy „składniki wystawy”. Naszym zadaniem, pracowników Sala widowiskowa w Oleśnicy, było stworzenie z tych składników „czegoś”, co będzie zakorzenione w lokalnym kontekście Oleśnicy, a jednocześnie zgłębi znaczenie samych prac. I tak, w marcu tego roku rozpoczęliśmy współpracę z Ewa Mielczarek z Ewa Mielczarek – Pracownia Artystyczna/ Studio d’Arte, która przeprowadziła warsztaty z uczestnikami zajęć plastycznych BiFK Oleśnica oraz z uczestniczkami zajęć plastycznych Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Wszystkie stworzone prace zostały zainspirowane pracami współczesnych artystów – Maurycego Gomulickiego, Przemysława Mateckiego, Rafała Dominika oraz Tymka Borowskiego. Pierwszą część wystawy stworzyły Ewa Orda, Elżbieta Rapacz, Irena Kuśpiel, Alicja Grzywacz, Ewa Irla, Danuta Kochanowska, Krystyna Chojarczyk i Aurelia Kowalewska z sekcji plastycznej UTW Oleśnica. Druga część należała z kolei do młodych artystów, którzy wspólnie i pod okiem Pani Ewy, przygotowali recyclingową rzeźbę, która została zainspirowana pracą Rafała Dominika. Grupę tworzyły Maja Deręgowska, Jaś Wiśniewski, Ewelinka Bojkowska, Hania Kopeć, Zuzia Martynów, Lilia Zawadzka, Natalka Gomółka, Zuzia Stęc, Lenka Bułgajewska, Martynka Mielczarek, Gabrysia Goldberg, Amelka Śliwińska i Maja Lewandowska. Podczas wernisażu zaprezentowaliśmy również scenariusz „Zrób to sam – Sztuka z pomysłem”, który powstał w ramach projektu w oparciu o działania Sali Widowiskowej BiFK i przeprowadzone w Oleśnicy warsztaty z „Latającymi Socjologami i Animatorami” Towarzystwa „ę” – Katarzyna Wala oraz Adam Kadenaci. Pomysł ten jest oficjalnie do pobrania na stronie www.pomysły.e.org.pl i ma pomagać innym instytucjom kultury w działaniach edukacyjnych dotyczących sztuki współczesnej. Projekt realizowany jest przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” w partnerstwie merytorycznym z Zachęta Narodowa Galeria Sztuki / Zachęta National Gallery of Art – oraz Centrum Cyfrowe: Projekt Polska. Program finansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundacji Orange w ramach programu Pracownie Orange. Fot. Kornelia Choroszy/BiFK Oleśnica

20 sierpnia 2017 r. na oleśnickim amfiteatrze miejskim odbył się kolejny koncert w ramach akcji „Lato w mieście” i cyklu „Muzyka nad stawami”. Po koncertach oleśnickiego Społecznego Ogniska Muzycznego oraz zespołu „Oleśniczanie Młodzi Duchem”, w niedzielne popołudnie wystąpił chór Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Oleśnicy. Chór występował m.in. na Konkursie Piosenki Senioralnej w Świdnicy (gdzie zajął I wyróżnienie). Z sukcesami prezentują się na wrocławskich konkursach i przeglądach, a 14.08.2017 występował w Sławie z ponad godzinnym koncertem. W ramach współpracy międzypokoleniowej chór przygotował również muzyczną niespodziankę. Do wspólnego koncertowania zaproszona została młodzież z Gimnazjum nr 1 im. Książąt Oleśnickich w Oleśnicy przygotowana przez Panią Annę Wozińską. Przed zgromadzoną publicznością zaprezentowały się solistki: Aleksandra Konieczna, Aleksandra Nawrot, Paulina Wróbel, Aniela Pabjan i Laura Gogniat. Na koniec koncertu chór wraz z młodzieżą połączył siły we wspólnym wykonaniu hymnu Gimnazjum nr 1, który został w 2016 roku nadany szkole przez chór UTW. Dziękujemy wszystkim za uczestnictwo w koncercie i zapraszamy już dzisiaj na ostatni koncert w ramach „Lata w mieście” – 27.08.2017 na amfiteatrze, tradycyjnie już o 16.00, wystąpi oleśnicki Chór Kameralny Appassionata. fot. S. Król/BiFK

Od 21 do 26 sierpnia w oleśnickich parkach i skwerkach gościł VIII Międzynarodowy Festiwal Wędrownych Teatrów Lalkowych SKWEREK. Dzieci wraz z rodzicami brały udział w przedpołudniowych warsztatach teatralnych oraz wieczornych spektaklach.

 

fot. K.Choroszy, R.Wojtczak/BiFK

27.08.2017 odbył się ostatni koncert w ramach wydarzenia Lato w mieście – Muzyka nad Stawami. W amfiteatrze wystąpił Oleśnicki Chór Kameralny Appassionata, który wykonał utwory gospel oraz te, które na stałe wpisały się do kanonu muzyki. fot. K.Choroszy/BiFK

Od 28 do 31 sierpnia w pracowni plastycznej, która mieści się w Sali widowiskowej przy ul. Kochanowskiego 4 odbyły się bezpłatne zajęcia  ,,BUDUJEMY LATAWIEC”.

fot. S.Belda, K. Choroszy/BiFK

,,Świat lalek teatralnych na pocztówkach” ze zbiorów Libora Štumpfa.

 

fot. K.Choroszy/BiFK

,,Fotografowie wojny” to wystawa prac trzech wielkich fotografów wojennych, żołnierzy armii Austro-Węgier o których istnieniu nie wiedziano ponad 90 lat. Ich fotografie są odkryciem na skalę światową. Historia zna bardzo mało nazwisk fotografów I wojny światowej, na całym świecie istnieje tylko parę całościowych kolekcji.

fot. K.Choroszy/BiFK

10.09.2017 w Sali rycerskiej Zamku Książęcym odbył się koncert Die Kunst der Fuge – w ramach 52. edycji Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans im. Andrzeja Markowskiego.
Podczas koncertu publiczność usłyszała tajemnicze, nieukończone dzieło Johanna Sebastiana Bacha, w wykonaniu jednego z najciekawszych włoskich zespołów muzyki dawnej – Accademia Bizantina pod batutą Ottavia Dantone.

fot. K.Choroszy/BiFK

08.09.2017 na oleśnickim rynku odbył się wernisaż wystawy ,,Przegląd 56/400″. Na 70 metrach powierzchni wystawienniczej oleśniczanie mogli zobaczyć prace ponad 20 twórców zajmujących się m.in. malarstwem, grafiką, rysunkiem i fotografią. Na część ekspozycji składa się indywidualna wystawa Andrzeja Szumskiego. Artyści: Zbigniew Podurgiel, Marek Wałęga, Wiesław Piechówka, Andrzej Szumski, Marian Ćwigoń, Michał Ćwigoń, Przemysław Wróbel, Łukasz Gromolak, Robert Piętka, Michał Głowacki, Sebastian Paszkiewicz, Grzegorz Żyła, Marta Skowron, Artur Mierzwa, Tomasz Staroń, Andrzej Paluchiewicz, Marcin Mrowicki, Marzena Klimowicz, Macjej Najmrodzki, Anita Tomala-Najmrodzka, Kamila Kasprzak, Amelia Krzeszowska, Michał Ruchel, Kuba Chomicki, Maria Stanowska. Producent, kurator: Michał Ćwigoń Dyrektor Artystyczny Dorota Tracz fot. K.Choroszy/BiFK

W dniach 15-17.09.2017 odbyły się XX Dni Europy, które na stałe wpisały się w kulturalny kalendarz Oleśnicy. Nieprzerwanie od 1998 r. odbywają się  we wrześniu. Świętujemy – szerząc wiedzę o Unii Europejskiej oraz krajach członkowskich wśród mieszkańców Oleśnicy poprzez kulturę. W tym roku odbyły się: wernisaże ,,Fotografowie wojny” i ,,Świat lalek teatralnych na pocztówkach”, koncert Chrudimskiej Filharmonii Kameralnej oraz Orkiestry Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Fryderyka Chopina w Oleśnicy ,,Czesi grają Polskę, Polacy grają Czechy” oraz konkurs ,,Europejski latawiec”.

fot. D.Tracz, K.Choroszy/BiFK

23.09.2017 w Sali Widowiskowej BiFK odbył się kolejny koncert z cyklu Oleśnickie Spotkania z Muzyką. Program wieczoru przywołał wielkie postacie ze świata XIX-wiecznego życia muzycznego – wirtuozów instrumentów i postacie wybitnych śpiewaków. W programie koncertu oleśnicka publiczność usłyszała utwory R. Schumanna, F. Schuberta, J. Brahmsa, F. Chopina, P. Czajkowskiego.

Wystąpiły:

Dorota Dutkowska-mezzosopran

Jarosława Walczak-Prus-sopran

Izabela Helińska-fortepian

Agnieszka Ostapowicz – skrzypce

Koncert promował książkę dr Agnieszki Drożdżewskiej zatytułowaną „Kultura muzyczna Oleśnicy w XIX i I połowie XX wieku”.

fot. MojaOleśnica.pl, K.Choroszy/BiFK

21 października 2017 w Sali Widowiskowej Biblioteki i Forum Kultury odbył się koncert w ramach Oleśnickich Spotkań z Muzyką – 70 LAT MINĘŁO KONCERT JUBILEUSZOWY SZKOLNICTWA MUZYCZNEGO. Klasykę, jazz, bluesa zagrali dla publiczności muzyczni Oleśniczanie. Koncertowi towarzyszyła wystawa jubileuszowa i spotkanie absolwentów oraz miłośników muzyki. fot. R.Kałużny, K.Choroszy/BiFK

25.10.2017 w Sali widowiskowej BiFK odbył się spektakl ,,Pomoc domowa” w wykonaniu aktorów Wrocławskiego Teatru Komedia. fot. K.Choroszy/BiFK

W piątek, 27 października w Galerii Brama Wrocławska odbył się wernisaż wystawy „Markiz Franz von Bayros (1866 – 1924) i inni”. Wystawę otworzył autor kolekcji i kurator wystawy Pavel Hlavatý.
Dzieła można oglądać do 26 listopada w godzinach pracy Galerii. Wstęp wolny.

fot. K.Choroszy/BiFK

W sobotę, 28 października 2017, w dniu czeskiego święta narodowego w Galerii Sali Widowiskowej odbył się wernisaż wystawy Pavla Hlavatego – „Grafika – obrazy snów i rzeczywistości”. Autor opowiedział o swojej twórczości, pełnej wybojów i zakrętów drodze artystycznej, o swoich związkach z Polską.
Wernisaż uświetniła grą na flecie poprzecznym Martina Koreňová z czeskiego zespołu Jamchestra, który wystąpił tego dni na scenie BiFK – już wkrótce i z tego wydarzenia fotorelacja.
Więcej o Pavle Hlavatym i wystawie goszczącej w Galerii Sali Widowiskowej BiFK -> https://bifk.info/…/wernisaz-wystawy-pavla-hlavatego-grafik…/.
Fot.: Anna Jach/BiFK

W dniach 24-26 listopada 2017 roku odbyły się Dni Kultury Chrześcijańskiej w Oleśnicy.

Imprezie towarzyszyło wiele wydarzeń towarzyszących, szczegóły tutaj →

Fot. E. Budziszewska/BiFK

W ramach Dni Kultury Chrześcijańskiej w sali widowiskowej BiFK odbył się koncert charytatywno-uwielbieniowy „Jedność w różnorodności”.

Fot. E. Budziszewska, A. Jach/BiFK

W ramach Dni Kultury Chrześcijańskiej odbył się spektakl „Brat naszego Boga” wg dramatu Karola Wojtyły.

Fot. E. Budziszewska, A. Jach/BiFK

9 i 10 grudnia w Sali widowiskowej odbył się ARTYSTYCZNY JARMARK BOŻONARODZENIOWY. Oprócz magicznego, świątecznego klimatu na odwiedzających czekały stoiska regionalnych artystów i rękodzielników. Była to kolejna okazja, aby nabyć oryginalne i unikatowe prezenty dla najbliższych. Dodatkowo odbyły się bożonarodzeniowe warsztaty plastyczne prowadzone przez Ewą Mielczarek.

10.12.2017 w Sali Widowiskowej Biblioteki i Forum Kultury odbył się koncert kolęd, pastorałek oraz utworów świątecznych, które wykonali uczniowie i absolwenci oleśnickich instytucji muzycznych. fot. S.Belda/ BiFK

09.12.2017 w Sali widowiskowej BiFK odbył się teatrzyk mikołajkowy pt.,, Jak Mikołaj urwał się z choinki?”. Była to zabawna i żywa opowieść o dwóch elfach, które musiały wykonać misję specjalną – sprowadzić Św. Mikołaja. fot. K.Choroszy/BiFK

31.12.2017 w Sali widowiskowej wystąpił Kabaret Grupa Mozarta, która zaprezentowała jubileuszowy program artystyczny.

20.01.2018 w Sali widowiskowej BiFK odbył się wyjątkowy, karnawałowy koncert operowo-operetkowy w wykonaniu artystów artystów znanej i lubianej Grupy Operowej Sonori Ensemble. Oleśnicka publiczność mogła usłyszeć słynne czardasze, walce, toasty, miłosne arie i duety, sceny operowe i operetkowe m.in.„Traviata“, „Lakme“, „Carmen“, „Opowieści Hoffmanna“, „Nabucco”, „Czarodziejski flet”, „Kopciuszek, „Straszny dwór”, a także standardy jazzowe i popularne piosenki oprawione barwnym komentarzem. Nie zabrakło także subtelnego dowcipu oraz wirtuozowskich popisów instrumentalnych.

fot. K.Choroszy/BiFK

14.02.2018 w Sali widowiskowej BiFK odbył się walentynkowy koncert znanej, oleśnickiej gitarzystki Anny Pietrzak oraz pianisty Carla Peterssona.  Obok ciepłych piosenek francuskich zabrzmiały gorące rytmy Isaaca Albéniza, Franza Liszta, Hirokazu Sato, Hansa Hauga. Anna Pietrzak I Carl Petersson wystąpili w Oleśnicy po raz pierwszy a sukcesy jakie odnoszą i napięty grafik koncertowy tym bardziej skłaniły oleśnicką publiczność do spędzenia walentynkowego wieczoru z gitarą i fortepianem.

16-17.02.2018 odbyła się III edycja Oleśnickiego Festiwalu Jazzowego.
Były to dwa festiwalowe wieczory, podczas których zgromadzona publiczność mogła usłyszeć niecodzienne aranżacje, magiczne i nastrojowe kompozycje oraz fenomenalne improwizacje w wykonaniu Piotr Schmidt & Wojciech Niedziela Quartet, Mikromusic, Agi Zaryan & European Jazz Trio.
Dodatkowo odbył się wernisaż wystawy „Polska Szkoła Plakatu – Jazz”. Plakaty pochodzą z kolekcji pana Ryszarda Wojczka. Aranżacją wystawy zajął się p. Marek Wałęga.
W skład ekspozycji wchodzą plakaty autorstwa Jana Młodożeńca, Rafała Olbińskiego, Jan Sawki, Eugeniusza Geta-Stankiewicza, Lecha Poniżnika, Wojciecha Kapelańskiego i pochodzą z najpopularniejszych festiwali jazzowych, które odbyły się w latach 70 i 80 minionego wieku m.in. Jazz Jamboree i Jazz nad Odrą.

Od 7 lutego do końca marca zapraszamy do Galerii Brama Wrocławska na wystawę rysunku i pasteli „Inspiracje” autorstwa Stanisławy Dunajskiej.

Stanisława Dunajska to absolwentka studium plastycznego we Wrocławiu, mieszkanka Gminy Oleśnica, aktualnie na emeryturze. Artystka pasjonuje się rysunkiem i malarstwem. W latach 80. i 90. rysowała grafiki tuszem przedstawiające Oleśnicę, które były zamieszczane w „Panoramie Oleśnickiej”. Projektowała i szyła także odzież lekką dla kobiet. W Fabryce Obuwia ODRA projektowała obuwie. Artystka pisze także wiersze.

Z okazji Dnia Kobiet Biblioteka i Forum Kultury w Oleśnicy odbyła się liryczna opowieść wokalno-muzyczno-słowna pt. ,,Kwiaty Mojego Ogrodu”, która odbyła się 04.03.2018 w Sali widowiskowej BiFK.

07.03.2018 w Galerii BiFK odbył się wernisaż wystawy Zbigniewa Podurgiela – ,,Ręce Królowej Posmarowane Smalcem”. Z wiersza Stanisława Grochowiaka „Piersi królowej utoczone z drewna”, wers „Ręce królowej posmarowane smalcem” posłużył artyście jako tytuł do rozpoczętego w 1982 roku cyklu, składającego się z rysunków, obrazów i rzeźb, które kontynuuje do dnia dzisiejszego. Zbigniew Podurgiel Uprawia rysunek, malarstwo (akryl, olej, pastel), rzeźbę (drewno, kamień), fotografię dokumentacyjną i kreacyjną. fot. K.Choroszy/BiFK

18 marca (niedziela) w godzinach 10.00-20.00 w Sali widowiskowej BiFK odbył się II Artystyczny Jarmark Wielkanocny. Można było zakupić prace artystówi i rękodzielników. Dodatkowo odbyło się rozstrzygnięcie konkursu ,,Pisanka Wielkanocna”, warsztaty Abecadło Rozwoju: Okolicznościowy Wianek Wielkanocny prowadzone przez Cuda&Miłostki Kreatywna Pracownia Florystyczna, spektakl dla dzieci ,,Śpiąca Królewna” oraz występ Oleśnicki Chór Kameralny Appassionata i zespołu muzycznego Kościoła Zielonoświątkowego.

25.03.2018 w Sali widowiskowej BiFK odbył się pierwszy koncert Oleśnickiego Festiwalu Gitarowego. Gwiazdą wieczoru był Jacek Królik – gitarzysta, muzyk sesyjny i kompozytor.
To współzałożyciel i współautor największych sukcesów zespołu Brathanki. Wraz z legendarnym gitarzystą Ryszardem Sygitowiczem i Mietkiem Jureckim, od wielu lat tworzy zespół Giganci Gitar. Od 10 lat prowadzi swój autorski projekt „Królik”, w skład którego wchodzą wybitni krakowscy artyści młodego pokolenia.
Jacek Królik współpracował z największymi artystami polskiej sceny muzycznej, m.in. z Grzegorzem Turnauem, Justyną Steczkowską, Grzegorzem Ciechowskim, Urszulą, Renatą Przemyk, Edytą Górniak, Ewą Bem, Krzysztofem Cugowskim.
Był wielokrotnie wyróżniany i nagradzany w plebiscytach branżowych pism muzycznych.
Podczas koncertu publiczność mogła usłyszymy kompozycje z debiutanckiej płyty w wersjach akustycznych, wybrane fragmenty muzyki skomponowanej do filmu ,,Ile waży Koń Trojański „, a także utwory z repertuaru mistrzów gitary.

Gitarzyście towarzyszyli Łukasz Adamczyk na basie, Mirosław Hady na instrumentach perkusyjnych.

fot. K.Choroszy/BiFK

W sobotę (14.04.2018) w GALERII BiFK odbył się wernisaż wystawy ,,ABSTRAKCYJNIE” autorstwa Bartosza Rycharda. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wernisażu.
fot. Anna Jach, Kornelia Choroszy

Podczas drugiego koncertu I Oleśnickiego Festiwalu Gitarowego, na naszej scenie wystąpił zespół Por Fiesta/Fuente. Publiczność wysłuchała gorących dźwięków ze słonecznej Andaluzji przeplatanych zawodzącym śpiewem i grą na santurze (tradycyjnych perskich cymbałach). Widzowie mogli podziwiać tancerkę stepującą w charakterystycznych flamencowych rytmach. Na scenie przed Por Fiesta/Fuente zaprezentowali młodzi, utalentowani gitarzyści z Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Fryderyka Chopina w Oleśnicy.
fot. Dorota Tracz

15.04.2018 w Sali widowiskowej BiFK odbył się koncert Akademickiej Orkiestry Symfonicznej. Oleśnicka Publiczność wysłuchała kompozycje Modesta Musorgskiego ,,Noc na Łysej Górze” i ,,Obrazki z wystawy” oraz ,,Walc kwiatów z Dziadka do orzechów” Piotra Czajkowskiego.

Fot. S.Belda/BiFK

Dzisiaj w ramach obchodów 75. rocznicy powstania w getcie warszawskim oleśnicka młodzież i nauczyciele z I i II Liceum Ogólnokształcącego i Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych razem z pracownikami BiFK złożyli żonkile i zapalili znicz pod tablicą upamiętniającą spaloną synagogę w naszym mieście.
Oprócz przypomnienia o rocznicy powstania uczciliśmy także pamięć o Żydach w Oleśnicy.
Fot. BiFK/R. Wojtczak

19.04.2018 w Galerii Brama Wrocławska odbył się wernisaż WYSTAWY FOTOGRAFII MOBILNEJ Igersolesnica.

23 zdjęcia wykonane telefonem komórkowym – to tylko znikoma część tego, co pojawiło się na instagramowym profilu Igersolesnica. Od września 2013 roku założycielką i prowadzącą ten profil jest Kornelia Choroszy, która w każdą środę wybiera zdjęcie dnia na głównym profilu Igerspoland – społeczności fanów Instagrama i fotografii mobilnej w Polsce.
Zdjęcia pokazane na wystawie to dowód na to, że w dzisiejszych czasach nie trzeba mieć skomplikowanej lustrzanki, by zrobić ciekawe zdjęcie. Wystarczy pomysł, smartphone lub inne urządzenie mobilne, które pozwoli zapisać ulotne momenty i zwykłą codzienność.

Fot. S.Belda

.

Na zakończenie I Oleśnickiego Festiwalu Gitarowego wystąpił Erlendis Quartet. Koncert poprzedził występ Jakuba Łuca z Państwowej Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Oleśnicy.
Zespół Erlendis Quartet zaprezentował publiczności kompozycje: L. Boccheriniego, E. Lecuony, F. Schuberta, M. Bałakiriewa, M. Ravela.

fot.Kornelia Choroszy

02.05.2018 w Sali widowiskowej BiFK odbył się koncert patriotyczny „KONCERT JUBILEUSZOWY – CHOPIN NA 100”, podczas którego wystąpił Adam Kośmieja – pianista młodego pokolenia, absolwentem nowojorskiej Manhattan School of Music. Publiczność wysłuchała:
– Etiudy C-moll, „Rewolucyjna” Op.10 Nr 12 Nokturn G-moll, Op.37 Nr 1
– Mazurków Op.56: Nr 1 H-dur, Nr 2 C-dur, Nr 3 C-moll Scherzo Nr 3 Cis-moll, Op.39
– Walc Cis-moll, Op.64 Nr 2
– Walc Des-dur „Minutowy”, Op.64 Nr 1
– Poloneza As-dur, Op.53

fot. Kornelia Choroszy/BiFK

Wystawa Klubu Haftu A-nitka

Dni Oleśnicy już za nami 🙂 Prezentujemy fotorelację z pierwszego dnia tego fantastycznego wydarzenia 🙂 fot. Krzysztof Czop

Przestawiamy drugą i ostatnią cześć fotorelacji z Dni Oleśnicy 2018. fot. Krzysztof Czop

24.05.2018 w Galerii BiFK odbył się wernisaż WYSTAWY RYSUNKU ,,KOBIETA-SŁOWIANKA” AUTORSTWA ANITY TOMALI-NAJMRODZKIEJ. fot. D.Tracz/BiFK

9 czerwca 2018 r. w Nawie Kościoła św. Jerzego odbył się II Festiwal Głagolica. Jury w tym roku nie przyznało pierwszej nagrody. Złoty Kliros otrzymały chóry: Ars Cantandi z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu pod kierownictwem Anny Grabowskiej-Borys Chór Żeński Polirytmia z Zielonej Góry pod kierownictwem Natalii Golub. Srebrny Kliros otrzymał Chór Basylica Cantans z Wrocławia pod kierownictwem Mirosławy Jury-Żegleń. Wyróżnienie otrzymał Zespół Wokalny Pauza ze Zbąszynia pod dyrekcją Krzysztofa Klorka. Dodatkowo przyznano nagrody specjalne: Chór Polirytmia dostał nagrodę Dyrektor BiFK i nagrodę od mediów (od „Panoramy Oleśnickiej”) Chór Basilica Cantans za najlepiej wykonany utwór cerkiewny Chór Ars Cantandi za najlepiej wykonany utwór polskiego kompozytora.

23 czerwca na Amfiteatrze nad Stawami odbyła się nasza nowa impreza „Sobótka – świętojański początek wakacji”. Pomimo dość chłodnej pogody warsztaty plecenia wianków z Cuda&Miłostki Kreatywna Pracownia Florystyczna i animacje (w tym gra rodzinna – Noc Kupały) przygotowane przez animatorów Centrum Zabaw Aktywna Rozrywka CZAR cieszyły się sporym zainteresowaniem mieszkańców. Dziękujemy naszym partnerom za ufundowanie drobnych upominków dla uczestników gry: Kawiarni Szuwary, CZAR-owi, a także Epoka Lodowa, która co prawda do nas nie dotarła na Amfiteatr, ale przygotowała kupony na darmowe lody dla 2 drużyn 🙂 Uczestnicy imprezy mieli także okazję zobaczyć krótką zapowiedź spektaklu przygotowywanego przez młodzieżową grupę teatralną PARADOKS działającą przy BIFK i usłyszeć wykonanie słowiańskich pieśni w wykonaniu Żanety Petrasz ze Społecznego Ogniska Muzycznego (Muzykowanie w Zamku). W międzyczasie można było spotkać się w kameralnym gronie z muzykami z zespołu Odpoczno, których ugościła Szuwary Cafe, a których można było potem usłyszeć na scenie Amfiteatru, jak w żywiołowy i interesujący sposób połączyli tradycyjną muzykę ludową z nowoczesnymi brzmieniami. Imprezę zakończył oniryczny i magiczny pokaz fireshow w wykonaniu grupy Bagienne Świetliki. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział i życzymy udanych, słonecznych wakacji. I zapraszamy do uczestniczenia w naszych wydarzeniach w ramach akcji Lato w mieście – lipiec 2018 Fot. R.Wojtczak/A. Jach

Biblioteka i Forum Kultury w Oleśnicy zaprasza na oleśnicki rynek, gdzie od 28.06.2018 do 30.07.2018 będzie można obejrzeć wystawę plenerową ,,Wielka Wojna Polaków 1914-1918″.

Na 24 planszach można zobaczyć unikatowe zdjęcia z czasów wojny, przegląd ówczesnej prasy, ikonografię oraz wybrane fragmenty z pamiętników i dzienników osób biorących udział w walkach na frontach i ludzi starających się prowadzić normalne życie m.in. Pawła Hulki-Laskowskiego, Marii Dąbrowskiej, Michała Kryspina Pawlikowskiego, Laury Turczynowicz, Ferdynanda Goetla i innych. Na wystawie zaprezentowane zostały również pocztówki, grafiki i plakaty propagandowe poświęcone losom ludności Polskiej oraz odzyskaniu niepodległości.

Na rewersie wystawy znajduje się oś czasu i kalendarium I wojny światowej z wymienionymi najważniejszymi wydarzeniami globalnymi i związanymi ze sprawą polską.

 

Wystawa została wypożyczona z Muzeum Historii Polski z Warszawy.
 
Ekspozycję można oglądać w ramach projektu „Moja, Twoja, Nasza… Niepodległa”, który uzyskał dotację z Programu ministerialnego „Niepodległa”.

W lipcowe niedziele w Amfiteatrze nad Stawami Miejskimi odbyły się koncerty w ramach akcji LATO W MIEŚCIE. Oleśniczanie mogli usłyszeć uczniów Społecznego Ogniska Muzycznego w Oleśnicy, Chór Oleśnickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, uczniów Pracowni Muzycznej Oli Turoń, Zespół Wokalny MOPS ,,Oleśniczanie Młodzi Duchem”.

Wystawa jest kontynuacją projektu współpracy artystów z Polski i Ameryki Południowej. W październiku 2016 miała miejsce pierwsza odsłona tej współpracy. W Galerii BiFK można było obejrzeć wystawę „Basia Józefowicz i przyjaciele”. Na aktualnej wystawie można obejrzeć prace następujących artystów: Ana Consuelo Suárez Espinosa Aracely Melo Esperanza Tielbaard Gloria Inés Rojas Guillermo Romero Janeth Sandoval Jorge Ortíz Tinoco Maria teresa Velez Mario Pilonieta Rugeles Maria del Mar Parra Molina Margarita Maria Parra Molina Martin Vasquez Maval Patricia Eugenia Rincón Florez Ramiro Blanco Socorro Estupiñan Tequita Victor Hugo Ospina Carvajal Wystawę można oglądać do 3 sierpnia 2018 r. fot.K.Choroszy/BiFK

Od 13 do 16 września 2018 w Oleśnicy odbyły się Dni Europy. Było to wielkie święto kulturalne w Oleśnicy, podczas którego odbyło się wiele imprez m.in. koncert Raya Wilsona Genesis Classic, wernisaż wystawy ,,Kadry” Jarosława Kiełbasiewicza, projekcja filmu niemego ,,Ponad śnieg” z muzyką na żywo w wykonaniu Waldemara Rychłego z Zespołem, koncert ,,Moc ukraińskiego śpiewu” oraz konkurs ,,EUROPEJSKI LATAWIEC”.

Fot. K.Choroszy, A.Jach, D.Tracz/BiFK

W sobotę (29.09.2018) w Sali widowiskowej BiFK odbył koncertu kapeli-kabaretu LWOWSKA FALA. Publiczność usłyszała lwowskie szlagiery: ,,Tylko we Lwowie”, ,,Każdy ma coś drogiego”, ,,Tyle jest miast”, ,,Z wysokiego zamku”, ,,W stryjskim zamku”, ,,Tu we Lwowie urodzony”. fot. S.Belda/BiFK

13.07.2018 w Sali widowiskowej BiFK odbył się koncert Gospel Joy i The Metro Band.

26 października w sali widowiskowej BiFK odbył się koncert laureatów i wyróżnionych w wiosennym Przeglądzie Wokalnym SONORO. Uczestnicy wystąpili w repertuarze dowolnym. Przed koncertem odbyły się warsztaty dla uczestników prowadzone przez Katarzynę Suchańską ze Społecznego Ogniska Muzycznego (Muzykowanie w Zamku) i Olę Turoń z Pracownia muzyczna Ola Turoń. Na zakończenie koncertu odbył się mini-koncert laureatek w kategorii V – dorośli: Oliwii Jaroszewicz i Katarzyny Wiencierz z zespołem w składzie: Radek Jaszczyszak – kajon, Marcin Wiencierz – gitara i Remigiusz Kras – bas. Zespół powstał na potrzeby wiosennych przesłuchań do Przeglądu Wokalnego SONORO i tak już zostało 😀 Aktualnie pracują nad autorskim repertuarem. Ich wykonanie spotkało się z dużym entuzjazmem publiczności i prośbą o bisy. Fot. A.Jach, M. Brodala/BiFK

26 października w Galerii BiFK w Sali widowiskowej odbył się wernisaż malarstwa Katarzyny Rutkowskiej „Proces”. Katarzyna Rutkowska wtajemniczyła uczestników wernisażu w cały proces powstawania swoich dzieł od inspiracji, koncepcji poprzez ostateczny efekt. Więcej informacji o artystce i jej twórczości na stronie http://katarzynarutkowska.pl/. Fot. M. Brodala, A.Jach/BiFK

Biesiada Patriotyczna na 100-lecie Niepodległości Polski

W przeddzień najważniejszego w tym roku Święta Narodowego – setnej rocznicy odzyskania Niepodległości w Sali Widowiskowej BiFK odbyła się tradycyjna Biesiada Patriotyczna, której towarzyszył spektakl słowno-muzyczny „W drodze do Niepodległości”. Spektakl ukazał walkę Polaków o niepodległość i zachowanie bytu narodowego – artyści przywołali najważniejsze polskie dzieła z XIX wieku traktujące o wolności. Każdy uczestnik Biesiady otrzymał wydany specjalnie na tę okazję śpiewnik przygotowany przez nauczycieli i uczniów Szkoły Podstawowej nr 8 w Oleśnicy. Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017 – 2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”. Obchody przygotowali: chór Iunctus, chór OUTW Canorus, uczniowie klasy 1a ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Oleśnicy, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Oleśnicy, Szkoła Muzyczna SUZUKI Muzyczny Zakątek w Oleśnicy oraz Wojciech Karasek i Aleksandra Konieczna.

,,Tradycyjna Ozdoba Bożonarodzeniowa”. Nagrodzeni zostali:
KATEGORIA 1
1 MIEJSCE – Aleksandra Grobel
2 MIEJSCE – Franciszek Dębski
3 MIEJSCE – Karolina Konieczna

Wyróżnienie
Krzysztof Zawada

KATEGORIA 2
1 MIEJSCE – Magdalena Porębska
2 MIEJSCE – Marcel Potępa
3 MIEJSCE – Karolina Lizun

WYRÓŻNIENIA
-Nina Kasprzak
– Katarzyna Lewek

KATEGORIA 3

1 MIEJSCE – Elżbieta Oparowska
2 MIEJSCE – Piotr Wilczyński
3 MIEJSCE – Dorota Wawrzycka

Wyróżnienie
Uczniowie z Zespołu Placówek Specjalnych

Dziękujemy za udział w konkursie i GRATULUJEMY

Wystawa malarstwa pt.,,Dotyk” autorstwa Aleksandry Lis i Wiesławy Siwoń była dostępna od 01.12.2018 do 31.01.2019.

 

fot. K.Choroszy/BiFK

06.12.2019 na oleśnickim rynku odbyło się rozświetlenie choinki oraz spotkanie ze św. Mikołajem.

Dodatkowo odbyły się animacje dla dzieci.

Oleśnicki Jarmark Bożonarodzeniowy odbył sie 08-09.12.2018. W Sala widowiskowa w Oleśnicy zaprezentowali się artyści i rękodzielnicy, a Oleśniczanie mieli szansę kupić piękne, oryginalne i jedyne w swoim rodzaju prezenty m.in.: biżuteria z filcu, kamieni naturalnych, koralików, naszyjniki, bransoletki, kolczyki, ozdoby z filcu, biżuteria robiona z pasją, szydełkowe maskotki, przytulanki ręczne wykonane: choinki, bombki, wianki, stroiki, dekoracje świąteczne, porcelana ręcznie malowane, przedmioty zdobione techniką decoupage, ozdoby bożonarodzeniowe wykonane z papierowej wikliny, skarpetki wełniane i chusty robione na drutach, makramy, łapacze snów, karki i pudełka okolicznościowe, produkty ceramiczne, obrazy na płótnie, ozdoby świąteczne wykonane na szydełku, szopki, poduchy dekoracyjne, bawełniane torby z nadrukiem, bieżniki i obrusy świąteczne, lniane worki na prezenty.

Natomiast przed Sala widowiskowa w Oleśnicy w drewnianych, jarmarkowych domkach można było skosztować i zakupić regionalne wyroby i smakołyki m.in. wędliny przygotowywane wg staropolskich receptur, miody i produkty pszczele, przetwory i kiszonki, żury i octy, kozie sery i mleko, sery wędzone, oleje tłuczone na zimno (z wiesiołka, czarnuszki, rzepakowy, słonecznikowy), wina z Gruzji, produkty z pestek dyni, soki owocowe i warzywne naturalnie tłoczone, powidła śliwkowe z cynamonem, pierogi, chleb wypiekany na na naturalnym zakwasie, wędzone ryby, słodycze dla dzieci oraz ręcznie robione piernik.

20.01.2019 w Sali widowiskowej BiFK odbyła się NOWOROCZNA GALA – KONCERT WIEDEŃSKI. Za sprawą Orkiestry Królewskiej „Odessa” oraz głównych solistów i tancerzy Narodowej Operetki w Kijowie publiczność przeniosła się do romantycznego i roztańczonego Wiednia.
Oleśniczanie usłyszeli największe kompozycje Johanna Straussa, a także popisowe arie i duety z najsłynniejszych operetek – ,,Zemsty Nietoperza”, ,,Księżniczki Czardasza”, ,,Barona Cygańskiego” i ,,Wesołej Wdówki”.

fot. K.Choroszy/BiFK

26.01.2019 w Sali widowiskowej odbył się spektakl dla dzieci ,,Calineczka”.

22.02.2019 w Galerii BiFK odbył się wernisaż wystawy malarstwa ,,POMIĘDZY CZERNIĄ A BIELĄ. SURREALIZM – AKSAMITNY” autorstwa Marina Lorka. Malarstwo prezentowane przez artystę jest w dużej mierze surrealistyczne z odrobiną hiperrealizmu i pop artu. Obrazy charakteryzują się dużą głębią tła i wyrazistością barw, szczególnie w tej części obrazów które podczas twórczych poszukiwań malowane były na aksamicie, stąd wziął się miedzy innymi termin – Surrealizm Aksamitny, który już na stałe znalazł miejsce na stronach internetowych oraz w tematyce dotyczącej samego surrealizmu. fot. A. Jach/BiFK

W miniony piątek (22.02.2019) w Sali widowiskowej odbył się koncert Soyka & Karolak Trio: Swing Communication. Oleśnicka publiczność mogła usłyszeć największe jazzowe hity w wykonaniu prawdziwych wirtuozów: Stanisława Soyki i Tria Wojciecha Karolaka w składzie: Wojciech Karolak – organy hammonda, Arek Skolik – perkusja i Tomasz Grzegorski – saksofon. fot. D.Tracz/BiFK

09.03.2019 w Sali widowiskowej BiFK odbył się spektakl ,,Damski biznes” w wykonaniu aktorów Wrocławskiego Teatru Komedia. fot. K.Choroszy/BiFK

W niedzielę 10.03.2019 w Sali widowiskowej odbyły się pierwsze przesłuchania do konkursu Muzyczna Bitwa Radia Wrocław. Radio Wrocław organizuje konkurs mający na celu promowanie młodych, amatorskich zespołów z całego Dolnego Śląska. Do następnego etapu antenowego awansowały zespoły: EVO, SilentLive, Hipnootyk, Antybiotyka. Na liście rezerwowej znaleźli się i mają jeszcze szanse na awans: Far From Grace, Nofan, Chapter ONe. fot. S.Belda/BiFK

12.03.2019 w Galerii BiFK odbył się wernisaż wystawy interaktywnej ,,HISTORIA BIBLII”. Wystawa ukazuje kompleksowo historię powstania Pisma Świętego. W jaki sposób i w jakiej formie Pismo Święte dotarło do naszych czasów, zanim zostało zamknięte w okładki i wstawione na nasze półki w naszych biblioteczkach domowych. To wystawa, która umożliwia dosłowne dotknięcie słowa zapisanego na papirusach, skórach zwierzęcych, a także współczesnych reprintach starych wydań. Są także oryginalne wydanie z XVI i XVII wieku. Wystawę można oglądać do 23.03.2019. fot. D.Tracz/BiFK

29.03.2019 w Galerii BiFK odbył się wernisaż wystawy malarstwa autorstwa Jana Pływacza ,,Kobieta z gitarą”. Jan Pływacz interesuje się głównie impresjonizmem oraz kubizmem. Jego obrazy cechuje symetria, linia, płaszczyzna i koloryt. Kształt kobiety jako geometria ciała z jej zaokrągleniami i krzywiznami oraz elementy gitary nakładają się na siebie, tworząc kompozycję obrazu. Niektóre obrazy namalowane są na pograniczu kubizmu. Malując cykl obrazów „Kobieta i gitara” autor dostrzegł pewne analogie. Dobry nastrój kobiety i nastrojona gitara to jakby ideał, współgrający ze sobą. Smutna kobieta to jakby brzmiący zły akord, ale gitara też jako nośnik muzyki i śpiewu przynosi miłość, radość czy melancholię. fot. R.Wojtczak/BiFK

W piątek 29 marca gościliśmy najdziwniejszy i najwspanialszy kabaret świata – artystów z kultowej, krakowskiej Piwnicy pod Baranami, którą jej założyciel Piotr Skrzynecki określał jako wysepkę w morzu bestialstwa, szarzyzny, głupoty, łajdactwa, cynizmu, nietolerancji i głupoty. Tego wieczoru królowały w Oleśnicy liryka, muzyka, skecze i jedyny w swoim rodzaju pokaz magii. fot. R.Wojtczak/BiFK

6 i 7 kwietnia 2019 w Sali widowiskowej BiFK odbył się III ARTYSTYCZNY JARMARK WIELKANOCNY. Była to niezwykła okazja by nabyć oryginalne i unikatowe dekoracje u regionalnych artystów i rękodzielników. W ramach JARMARKU odbyły się występy artystyczne: koncert operetkowy ,,Usta milczą, dusza śpiewa”, spektakl ,,Apetyt na szczęście” oraz koncert Oleśnickiego Chóru Kameralnego Appassionata. Dodatkowo rozstrzygnięto konkursu na PALMĘ WIELKANOCNĄ i przeprowadzono warsztaty plastyczne i rękodzielnicze. fot. R.Wojtczak – 06.04.2019 fot. K.Choroszy, A. Jach – 07.04.2019

W sobotę /06.04.2019/ w Galerii Brama Wrocławska odbył się wernisaż wystawy fotografii ,,EKSKURS” autorstwa Grupy Wykrzyknik.
W skład Grupy wchodzą:
-Jagoda Osińska
-Mateusz Kubacki
-Kamil Jasiński
-Milena Chajec
-Sylwia Wasilik
-Julia Kielich
-Juliusz Olesiński
-Mateusz Dybek
-Magdalena Hunder

Jak sami twórcy mówią ,,…WYSTAWA EKSKURS to projekt w którym chcemy przekazać emocje, uczucia, a także poglądy osobą myślącym podobnie, potrzebującym kontaktu ze sztuką. Ekskurs jest dodatkiem do dzieła, dygresją, czymś wyjaśniającym jego dodatkowe kwestie poza głównym tematem. Wbrew nazwie jesteśmy przeciwni wyjścia z założenia że „Koń jaki jest każdy widzi” i chcemy żeby nasi odbiorcy mogli znaleźć w naszej twórczości kawałek siebie, własne interpretacje i odczucia. W naszych projektach można dostrzec duży kontrast prac, które mimo to łączy podobne spojrzenie na świat i podejście do życia….”

fot. K.Choroszy

Zapraszamy do Galerii BiFK, gdzie można obejrzeć wystawę ikon ,,SANCTUS” autorstwa Lidii Żytkiewicz Lidia Żytkiewicz Urodzona w Oleśnicy. Absolwentka PLSP we Wrocławiu. Studia na WSP w Zielonej Górze. Artysta plastyk. Uprawia malarstwo i rysunek. Specjalizuje się w malarstwie witrażowym, malarstwie ikonowym, malarstwie na desce, malarstwie olejnym i akrylowym. Zawodowo była związana z Młodzieżowym Domem Kultury w Oleśnicy i Powiatowym Centrum Edukacji i Kultury w Oleśnicy. Od lat pracuje w Zespole Placówek Specjalnych w Oleśnicy Swoje zamierzenia twórcze realizuje także w pracy z dziećmi i młodzieżą. Autorka ma na swoim koncie wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych. Jej prace znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju i zagranicą.

Wernisaż odbył się 26.04.2019 w Galerii BiFK.

Dzisiejszy wieczór w Sali widowiskowej wypełniła muzyka zespołu Warszawskie Combo Taneczne. Uczestnicy koncertu mieli okazję wysłuchać warszawskich piosenek z dawnych lat granych w rewiach i na dansingach, a także zaśpiewać razem z artystami refreny znanych szlagierów. Fot. A. Jach/R. Wojtczak