4.03. – „KWIATY MOJEGO OGRODU” z okazji DNIA KOBIET WSTĘP WOLNY

Z okazji Dnia Kobiet Biblioteka i Forum Kultury w Oleśnicy zaprasza na liryczną opowieść wokalno-muzyczno-słowną pt. ,,Kwiaty Mojego Ogrodu”, która odbędzie się 04.03.2018  o godz.16.30 w Sali widowiskowej BiFK. Wstęp wolny.

 

„Kwiaty Mojego Ogrodu” to liryczna opowieść wokalno-muzyczno-słowna, o naszym człowieczym życiu, tu na ziemi, w danym nam niezwykłym czasie. O miłości, przemijaniu, o słabościach. Właśnie te elementy są filarem dla zachowania nie tylko naszego życia, ale i świata roślin, kwiatów, przyrody i całego ich piękna.

Kwiaty prezentowane w utworach poetyckich Lucyny Jakubiak – Poręba pokazują człowieczeństwo w nas samych, przez co stają się symbolami – są nieodłącznymi w życiu od narodzin przez najważniejsze chwile, w różnych jego etapach aż po kres. W tej opowieści wokalno – muzyczno – słownej pokazane są pory roku, w których do ludzkich serc i dusz można dotrzeć tylko delikatnie – ot, muśnięciem motyla, wiatru, wonią kwiatów i ich inteligencją, ba – nawet barwą. W „Kwiatach Mojego Ogrodu” odkrywamy po raz kolejny piękno, bogactwo ludzkich serc, ulotność chwili, zadumę, przemijanie, dramatyzm i urodę życia. Bez kwiatów – miłości -muzyki – żyć nie sposób …

Delikatne, refleksyjne liryki poświęcone kwiatom to spektakl, który mówi o rzeczach ważnych. To poetycka opowieść o kwiatach, ubrana w muzyczną szatę współczesnych dźwięków przez

krakowskich muzyków – Lucynę Dzitko (15 lat pracy w Teatrze Stu w Krakowie, pedagoga) i kompozytora Franciszka Araszkiewicza (stypendystę Prezydenta miasta Krakowa i Ministra Kultury). Muzyka napisana jest na trzy instrumenty: fortepian, skrzypce, akordeon. Zespół tworzą dyplomowani muzycy. Warstwę wokalną spektaklu prezentuje Marlena Woy-Kossowska.

Utwory poetyckie, za zgodą autorki Lucyny Jakubiak-Poręby pochodzą z tomiku wierszy „Ogrodzie mój” wydanego w Gdańsku w 1996 roku. Dialog dla aktorów opracował Jerzy Kossowski oparty na dwóch esejach Maurycego hrabiego Maeterlincka – „O inteligencji kwiatów” i „O woni kwiatów” w świetnym przekładzie Franciszka Mirandoli.

Dialog prowadzi para aktorów. Tematem obrazu są impresje kwietne i ogrodowe w opracowaniu Krzysztofa Sordyla oparte na fotogramach Jerzego Kossowskiego i Pal’a Kossowskiego.

Ważnym dopełnieniem scenografii spektaklu „Kwiaty Mojego Ogrodu” są rzeźby Stanisława Pietruszki, które są bliskie wyrażanym przez nas ideom.

Tekst autorstwa Marleny Woy-KossowskiejMożliwość komentowania jest wyłączona.