Dni Kultury Chrześcijańskiej – relacja z wydarzeń

Tegoroczna edycja Dni Kultury Chrześcijańskiej odbyła się w dniach 24-26.11.2017. Wydarzeniu towarzyszył szereg imprez dodatkowych w tygodniu poprzedzającym wydarzenie i po nim.

Już 19 listopada o godzinie 16 w sali konferencyjnej BiFK przy ulicy Reja 10 odbył się wieczór poezji Marcina Staszaka ze Stowarzyszenia Chrześcijańska Misja Szpitalna. Poecie akompaniowali Agnieszka, Piotr i Magdalena Pawłowscy oraz Małgorzata Kawińska czytająca psalmy. Dopełnieniem wieczoru było świadectwo wrocławianki Anny Kobzy-Rożek „Czym była dla mnie choroba onkologiczna? Jak wygląda moje życie z perspektywy czasu i wiary.”

Od 20 listopada oleśniczanie mogli podziwiać dwie wystawy towarzyszące tegorocznym DKCH. Pierwsza z nich, umieszczona w gmachu Biblioteki Centralnej BiFK przy ulicy Reja 10 to ekspozycja dotycząca historii „Orszaku Trzech Króli w Oleśnicy” w wystawie tej wykorzystano zdjęcia Tadeusza Żółkiewskiego. Zdjęcia będzie można obejrzeć do 10 stycznia 2018 roku. Zachęcamy oleśniczan to obejrzenia jej i odnalezienia się na zdjęciach. W holu sali widowiskowej BiFK przy ulicy Kochanowskiego 4 można było podziwiać od 20 listopada wystawę prac plastycznych, które wpłynęły na konkurs zorganizowany przez BiFK i Katolicką Szkołę Podstawową w Oleśnicy zatytułowany „Bądź dobry jak chleb” poświęconą dziełu Brata Alberta.

21 listopada Stowarzyszenie Chrześcijańska Misja Szpitalna zaprosiła oleśniczan do kaplicy Powiatowego Zespołu Szpitali w Oleśnicy przy ulicy Armii Krajowej 1 na wspólną modlitwę w intencji chorych.

22 listopada o godzinie 17 w sali konferencyjnej BiFK przy ulicy Reja 10 w ramach cyklu Spotkania z Historią odbył się wykład Janusza Witta „500 lat reformacji”.

23 listopada dzieci ze szkół podstawowych wzięły udział w konkursie recytatorskim pod hasłem: „Boże miłosierdzie” zorganizowanym przez BiFK i Szkołę Podstawową nr.6.

Również 23 listopada w auli Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych odbyło się spotkanie dla młodzieży z oleśnickich szkół z przedstawicielami fundacji OPEN DOORS poświęcone „Kościołowi  prześladowanemu na świecie”.

Zaś 24 listopada II Liceum Ogólnokształcące imieniem Ks. J. Twardowskiego zaprosiło oleśniczan na spotkanie z misjonarzem oraz zaprezentowało wystawę „Wiara katolicka w dziejach Oleśnicy”.

Również 24 listopada w sali konferencyjnej BiFK przy ulicy Reja 10 odbyły się trzy spotkania „Kuglarskie bańki ks. Teodora- poważne treści w filigranowej formie”.

Tego samego dnia oleśniczanie mogli obejrzeć dwa filmy religijne w sali widowiskowej BiFK przy ulicy Kochanowskiego 4 film dokumentalny „Ślady stóp” oraz film fabularny „Historia Marii”.

W sobotę 25 listopada o godzinie 11 grupa oleśniczan wyruszyła na „Spacer szlakiem oleśnickich świątyń” zorganizowany przez Oleśnicki Dom Spotkań z Historią. Inicjatywa cieszyła się dużym zainteresowaniem mieszkańców Oleśnicy.

Wieczorem o godzinie 18 w sali widowiskowej BiFK przy ulicy Kochanowskiego 4 organizatorzy DKCH zaprosili oleśniczan na koncert charytatywno-uwielbieniowy: „Jedność w Różnorodności-Chrześcijańskie Korzenie Europy”. W koncercie wzięli udział oleśnicki chór „Junctus” pod dyrekcją Iwony Wróbel, ksiądz Bartłomiej Kot, ksiądz Jacek Tomaszewski, zespół muzyczny Kościoła Zielonoświątkowego w Oleśnicy pod dyrekcją Lidii Nowakowskiej. Przed koncertem rozstrzygnięto konkursy dla dzieci towarzyszące dniom-plastyczny i recytatorski. W holu sali widowiskowej Caritas i PCK przeprowadziły kwestę na tegoroczną wigilię dla potrzebujących organizowaną przed Bożym Narodzeniem w oleśnickim rynku.

W niedzielę 26 listopada oleśniczanie mieli okazję do wysłuchania montażu słowno-muzycznego „Człowieka trzeba mierzyć miarą serca-wspomnienie o Janie Pawle II” zorganizowanego przez uczniów II LO imienia ks. J. Twardowskiego i Państwową Szkołę Muzyczną Pierwszego Stopnia w Oleśnicy.

Punktem wieńczącym DKCH 2017 był spektakl teatralny „Brat naszego Boga” wg Karola Wojtyły w reż. Artura Dziurmana zaprezentowany w sali widowiskowej BiFK przez aktorów z Krakowa.

Galeria zdjęć z wydarzeń towarzyszących dostępna jest tutaj → 

Galeria zdjęć z koncertu dostępna jest tutaj →

Galeria zdjęć ze spektaklu dostępna jest tutaj →


Wyniki konkursu plastycznego „Bądź dobry jak chleb”

W konkursie wzięło udział 46 prac plastycznych.

SP 2 Oleśnica

 1. Justyna Wojtarowicz IV kl. op. Orzechowska Agnieszka
 2. Aleksandra Ostrowska III kl. op. Orzechowska Agnieszka
 3. Julia Intagliata II kl. op. Iwona Karaś

SP 6 Oleśnica

 1. Jagoda Ołownia kl. IV op. Monika Stadniczenko
 2. Krystian Kwiek kl. IV
 3. Wiktoria Lisowska kl. IV
 4. Julia Tuła kl. I
 5. Marcel Potępa kl. IV

Zespół Placówek Specjalnych w Oleśnicy

 1. Monika Krawczyk lat 10 op. Dorota Waliłko
 2. Zuzanna Jarczewska kl.I op. Anna Binczycka
 3. Szymon Szatkowski kl. II
 4. Michał Filas
 5. Kacper Sędzik
 6. Anna Filas

SP 8 w Oleśnicy

 1. Amelia Bączkowska kl. I op. Agata Koźmińska
 2. Zuzanna Wojcieszak kl. I

Katolicka Szkoła Podstawowa w Oleśnicy

 1. Weronika Kula kl. IV op. Anita Tomala – Najmrodzka
 2. Anastasiia Bondarieva kl. IV
 3. Jakub Ciechanowski kl. IV
 4. Filip Pokora kl. IV
 5. Natalia Masiarz kl. IV
 6. Julia Węglewska kl. I x2 op. Marzena Klimowicz
 7. Hanna Jakubowska kl. I
 8. Jakub Krzystan kl. I
 9. Stanisław Nosol kl. I
 10. Krzysztof Górka kl. I
 11. Kacper Raduch kl. III
 12. Weronika Skowrońska kl. I
 13. Julia Węglewska kl I op. mama
 14. Antoni Jankiewicz kl. III op. mama
 15. Zofia Rubaszewska kl. II op. –
 16. Patrycja Skowrońska kl. III op. Paulina Szczepanek
 17. Ewelina Bojkowska kl. III
 18. Amelia Pacyna kl. III
 19. Filip Sycianko kl. III
 20. Oliwia Masiarz kl. III
 21. Julia Janicka kl. III
 22. Antoni Jankiewicz kl. III
 23. Cyprian Kozak kl. III
 24. Jan Sapa kl. III
 25. Kapcer Raduch kl. III
 26. Weronika Skowrońska kl. I op. mama
 27. Bartosz Czech kl. IV op. mama

Jury w składzie:

Magdalena Burdzy-Florczak, Daria Wyspiańska, Dorota Kamaszyło, Marzena Klimowicz ogłosiło werdykt: 6 nagród w dwóch kategoriach wiekowych i 7 wyróżnień.Możliwość komentowania jest wyłączona.