1.12. – Premiera książeczki „Odkrywnik oleśnicki”

W piątkowe popołudnie Oleśnicki Dom Spotkań z Historią oraz Fundacja Ważka zaprosiły na premierę książeczki dla dzieci „Odkrywnik oleśnicki”. Jest to rodzaj zeszytu z zadaniami, kolorowanki, narzędziownika. Jego celem jest zachęcenie najmłodszych mieszkańców miasta do poznawania historii Oleśnicy, najbliższej okolicy i własnych korzeni. Składa się z szeregu zadań uruchamiających wyobraźnię i kreatywność i wymagających wyjścia z domu i poznania miasta w terenie. Niektóre ćwiczenia należy wykonywać z pomocą osób starszych, co sprzyja zacieśnianiu więzi międzypokoleniowych. Główną ideą przyświecającą twórczyniom książeczki jest przekonanie, że dobrze mieszka się w miejscu, które się zna. Takie miejsce nabiera znaczenia. Zaczyna odsłaniać przed nami swoje zakamarki i tajemnice. Jednak nie da się poznać miasta i jego historii bez zagłębienia się w historię jego mieszkańców, to oni przez lata wpływali na jego topografię, architekturę i atmosferę w nim panującą. Z „Odkrywnika” można korzystać na wiele sposobów, wypełniać zadania po kolei albo zacząć od środka, z pewnością każdy wypełni go inaczej, narysuje w nim „swoją Oleśnicę”.

„Odkrywnik” powstał podczas warsztatów prowadzonych wiosną i latem w Oleśnickim Domu Spotkań z Historią, w ramach których poznawaliśmy miasto podczas spacerów fotograficznych, badań terenowych, wywiadów z mieszkańcami, a także zabaw i ćwiczeń plastycznych. Publikacja ta stanowi również odpowiedź na brak materiałów dotyczących współczesnej edukacji regionalnej, rozwijającej poczucie tożsamości z miejscem opartej o pozytywne wzorce i skojarzenia.

Publikacja jest jednym z wyników projektu „Odkrywki: sztuka i działanie w terenie” dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury, program „Kultura – Interwencje 2017”.

„Odkrywnik oleśnicki” jest dostępny bezpłatnie w Oleśnickim Domu spotkań z Historią do wyczerpania nakładu, można go również pobrać ze strony: www.fundacjawazka.org/wydawnictwa.Możliwość komentowania jest wyłączona.