Wystawa Pavla Hlavatego ,,Grafika – obrazy snów i rzeczywistości”

BIBLIOTEKA I FORUM KULTURY W OLEŚNICY ZAPRASZA DO OBEJRZENIA WYSTAWY PAVEL HLAVATÝ – PRAGA ,,GRAFIKI – OBRAZY SNÓW I RZECZYWISTOŚCI”.

Wystawa będzie czynna do 26 listopada 2017 roku od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 16.00 oraz godzinę przed każdą imprezą kulturalną w Sali Widowiskowej.

Wstęp wolny.

Podczas wystawy istnieje możliwość nabycia prac.


Pavel Hlavatý, malarz i grafik, popularyzator sztuki czeskiej, według belgijskiej „GRAPHI” najpłodniejszy artysta w Europie. W wieku 23 lat, kiedy był nauczycielem w średniej szkole artystyczno-przemysłowej, został członkiem Związku Czeskich Artystów Plastyków. Ukończył szkołę plastyczną oraz historię sztuki i filozofię czeską. W tamtym okresie zajmował się malarstwem, grafiką. Specjalizował się w karykaturze i humorze rysunkowym.

Właśnie udział w wystawie „Protest – rysunki 68”, na której dał wyraz swojej jednoznacznej postawy wobec interwencji wojskowej państw Układu Warszawskiego w sierpniu 1968 roku oraz panującego reżimu, stał się powodem skazania go na karę bezwzględnego pozbawienia wolności, a w konsekwencji izolacji artystycznej. Jako człowiek „Praskiej Wiosny” miał zakaz publikowania, wystawiania prac. Pozbawiono go też etatu wykładowcy. Dopiero po „Aksamitnej Rewolucji” w 1989 roku mógł powrócić do oficjalnego życia i obiegu artystycznego.

Od 1977 roku zajmuje się wyłącznie grafiką. Jest autorem ponad 700 exlibrisów, prac graficznych i plakatów. Jest członkiem stowarzyszeń artystycznych i kolekcjonerskich, współpracuje z czasopismami poświęconymi sztuce. Wielkim uznaniem dla jego dorobku artystycznego było zaproszenie go do zespołu eksperckiego przygotowującego oprawę graficzną Olimpiady w Barcelonie w 1992 roku. W 1991 roku był w zespole artystów czeskich reprezentujących sztukę czeską na „Paryskim Salonie”.

Za swoją twórczość otrzymał ponad 50 międzynarodowych nagród.

Miał ponad 100 indywidualnych wystaw na całym świecie. Jest też autorem wielu projektów: Franz Von Bayros (1866 – 1924) i inni, Późny czeski symbolizm w grafice w pierwszej połowie XX wieku, Josef Váchal i ci inni i ostatni projekt: 1000 najpiękniejszych exlibrisów świata XX wieku.

Pracuje jako kustosz w Praskiej galerii DRIT, która przygotowuje dla galerii w całej Europie wystawy czeskiej grafiki głównie z pierwszej połowy XX wieku. Ma jedną z największych kolekcji dzieł europejskiego symbolizmu. W wielu krajach Europy były bardzo pozytywnie przyjęte jego referencje o czeskiej grafice.Możliwość komentowania jest wyłączona.