Stara Cepelia. Wystawa wyrobów Cepelii z lat 60. i 70. XX wieku

Zapraszamy do obejrzenia nowej wystawy w Galerii przy Sali widowiskowej BiFK –  Stara Cepelia. Wystawa wyrobów Cepelii z lat 60. i 70. XX wieku. Ekspozycję przygotowała Danuta Obrębska-Kubik. Wystawa jest czynna od 3 do 30 kwietnia.

Wystawa prezentująca wyroby twórców ludowych z lat 60. i 70. XX wieku, zrzeszonych w Centrali Przemysłu Ludowego i Artystycznego jest przypomnieniem sztuki ludowej i przedsiębiorstwa, które od lat 50. miało stanowić „maleńką enklawę, wyspę estetyki, kultury, artyzmu i wykwintu”. Taka idea przyświecała założycielce i wieloletniej prezes Cepelii.

Święta Wielkanocne kojarzą się z dawnymi zwyczajami ludowymi, z tradycją porządkowania i zdobienia domostw, a to z kolei wiąże się ze sztuką ludową i zawodami, które bezpowrotnie giną w wyniku zachodzących przemian. Przedświąteczny czas stwarza okazję, aby przypomnieć przedmioty wykonane przez twórców ludowych, które wpływały na estetykę wielu polskich wnętrz.

Zapraszamy do obejrzenia wyrobów dawnych twórców, które w obecnych czasach niejednokrotnie stanowią inspirację dla projektantów wnętrz i projektantów mody. Na wystawie – oprócz eksponatów i krótkiej historii Cepelii – pokazujemy fotografię z widokiem na oleśnicki sklep Upominki, w którym w latach 60. można było kupić wyroby cepeliowskie. Autorem zdjęcia jest Edward Niczypor.

Fotorelacja dostępna tutajMożliwość komentowania jest wyłączona.