Galeria

Kliknij zdjęcie, aby je powiększyć.
13559146_1137044909675569_2239586452627196439_o

Oleśnica Rock Festiwal 2016

1

Opis „Oleśnica lata 60. Miasto i Ludzie”

1

Opis Wystawa „Cieszyński”

1

Opis „Muzyka z XVII-wiecznych druków oleśnickich”

patryk k 252

Opis Monodram „Patryk K.”

pegaz exlibris

Opis Wystawa „Spotkania na Dolnym Śląsku”

26

I Oleśnicki Festiwal Słowiańskiej Muzyki Sakralnej „Głagolica”

evenig sisters 008

W niedzielę (17.07.2016, godz.16.00) w Amfiteatrze nad Stawami Miejskimi odbył się koncert zespołu Evening Sisters.
Kwintet żeński Evening Sisters zaśpiewał pieśni negro spirituels i gospel a capella. Standardy negro spirituels wykonane przez Evening Sisters wiernie oddały melodie tradycyjne – odziedziczone z tradycji afro-amerykańskej.

Grupa pochodzi ze Szwajcarii Romańskiej i powstała w 2003r. Jej styl inspirowany jest przez gospel tradycyjny oraz dorobek takich grup, jak : Stars of Faith oraz Golden Gate Quartet czy Mahalia Jackson. Aranżacje grupy dokonane zostały przez Laurenta Rebeaud’a.
Członkowie grupy :
Muriel Streuli- sopran
Véronique Elamly- sopran
Ewa Kuźniak-Scherer- mezzosopran
Lucia Mastromateo- alt
Antoinette Vincent- contralt

fot. D.Tracz/BiFK

4

W sobotę 3.09.2016 r. w sali konferencyjnej Biblioteki przy ul. Reja 10 odbyło się Narodowe Czytanie „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza.

W wydarzeniu wzięli udział m.in.: Michał Kołaciński – Burmistrz Miasta Oleśnica, Anna Zasada – Dyrektor Biblioteki i Forum Kultury w Oleśnicy, Monika Mikuś-Machała – Dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej w Oleśnicy i uczniowie oleśnickich szkół.

szekspir-006

34 POWODY DO NIEŚMIERTELNOŚCI. Wystawa z okazji ROKU SZEKSPIROWSKIEGO.

Wystawa powstała na podstawie artykułu z tygodnika Przekrój z lat 60. XX wieku. Rysunki Antoniego Uniechowskiego opatrzone tekstami Mariana Eile-Kwaśniewskiego mogły upamiętniać 400 rocznicę urodzin Wiliama Szekspira (1964 r.) lub 350 rocznicę śmierci dramaturga (1966 r.).
Ekspozycję opracowała Danuta Obrębska-Kubik.

fot. K.Choroszy/BiFK

dni-europy-313

W dniach 16-18.09.2016 w Oleśnicy odbyły się XIX Dni Europy – VIII Jarmark Produktu Lokalnego i Dożynki Powiatowe.

25.09.2016 r. zakończyliśmy dwudniowy maraton z Kabaretem Hrabi.

Po sobotnim występie pt. „Aktorem w płot”, współtworzonym z Kabaretem Jurki, w niedzielę przyszedł czas na oleśnicką premierę najnowszego programu Kabaretu Hrabi pt. „Cyrkuśniki”.

Ponad dwugodzinny występ wypełniony był zabawnymi skeczami i piosenkami.

Dziękujemy artystom oraz oleśnikiej publiczności za dwa dni wspólnej zabawy i zapraszamy do oglądania fotorelacji z wczorajszego wydarzenia:)

 

Fot. K.Choroszy/BiFK, S.Król/BiFK

Wystawa prac członków Nieformalnego Stowarzyszenia Plastyków Jasielskich PLAYA.
Członkowie Playa:
Bogdan Samborski, Małgorzata Samborska, Anna Brożyna, Piotr Betlej, Wiesław Czechowicz
Artyści z Kostaryki:
Adrian Gomez, Ricardo Avila, Eugenia Barrionuevo, Gabriel Riggioni, Isidro Con Wong
Artyści z Kolumbii:
Nidia López, Esmeralda Becerra, Beatriz Younes, Hermes Forero, César Castañeda, Maritza Duarte,
Esperanza Tielbard, Ana Consuelo, Suárez E., Alejandro Pinzon
Artyści z Kuby:
Julio Reyes, Naranjo
Artyści z Polski:
Anna Brożyna, Wiesław Telega (fotografia), Aldona Brzeska, Paweł Józefowicz (fotografia), Barbara Józefowicz

Galeria Sali Widowiskowej BiFK (ul. Kochanowskiego 4)
Wystawa trwa od 10.10.2016 do 30.11.2016

Finisaż wystawy 26.11.2016, godz. 16.30

fot. K.Choroszy/BiFK

6

4 października odbyło się spotkanie z Wojciechem Jagielskim – dziennikarzem i reportażystą.

Relacja z wydarzenia tutaj →

6

8 października odbyło się spotkanie autorskie z Wojciechem Schaefferem.

Relacja z wydarzenia tutaj →

15.10.2016 w sali widowiskowej BiFK odbył się trzeci koncert prezentujący muzyczne dziedzictwo dawnej Oleśnicy. Zaprezentowano kameralistykę II poł. XVIII wieku ze zbiorów dawnej Biblioteki Książęcej w Oleśnicy. Oleśniczanie usłyszeli obok kwartetów Josepha Haydna również kompozycje Carla Dittersa von Dittersdorfa związanego z dworem oleśnickim w latach 1794-1798. Utwory wykonał wrocławski kwartet smyczkowy „Pakamera”, a koncert poprzedził ciekawy wykład dr Agnieszki Drożdżewskiej – eksperta w dziedzinie oleśnickich muzykaliów oraz autorki pracy magisterskiej poświęconej starodrukom i rękopisom muzycznym Oels. Wykład i koncert nawiązują tematycznie do wystawy badacza oleśnickiej historii pana Marka Nienałtowskiego.

fot. K.Choroszy/BiFK

dsc_0006

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wernisażu wystawy fotografii rowerowych, zgromadzonych wśród uczestników PROJEKT TANDEM.
Projekt realizowany był przez grupę Oleśnica Bajk Stajl, Stowarzyszenie Oleśnicki Uniwersytet Trzeciego Wieku, II Liceum Ogólnokształcące im. Ks. Jana Twardowskiego w Oleśnicy oraz Bibliotekę i Forum Kultury w Oleśnicy, w ramach programu SENIORZY W AKCJI (Edycja 2015) Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę“ i Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

stockinger-012

06.11.2016 w Sali widowiskowej wystąpił Tomasz Stockinger. Koncert był pięknym wspomnieniem dwudziestolecia międzywojennego w muzyce i słowie. Przypomniał gwiazdy kina przedwojennego – Eugeniusza Bodo, Aleksandra Żabczyńskiego, Antoniego Fertnera, a także wielkich twórców polskiej piosenki – Henryka Warsa i Jerzego Jurandota.

fot. K.Choroszy/BiFK

d59a5732am

17 listopada odbyło się spotkanie autorskie z Zofią Stanecką.

Zofia pisarka, Zofia aktorka, czasami ilustratorka. Człowiek orkiestra. Mądre i twórcze spotkanie było nie tylko świetną zabawą, ale i lekcją. Spotkanie wspaniałe, pisarka czarująca.

d59a6018

17 listopada odbyło się uroczyste otwarcie wystawy czasowej „70 lat oleśnickich instytucji kultury”.

d59a7201am

W dniach 25-27 listopada odbyły się Dni Kultury Chrześcijańskiej w Oleśnicy.

Zapraszamy do obejrzenia foto relacji z wydarzeń.

Zdjęcia autorstwa Agaty Rorat.

d59a6263am

23 listopada w Bibliotece „Pod Pegazem” odbyła się impreza „Miś na dziś” z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia.

Zapraszamy do obejrzenia foto relacji.

Zdjęcia autorstwa Agaty Rorat.

teatr-finisaz-joszko-011

24.11.2016 w sali widowiskwoej BiFK odbył się spektakl „Pół na pół”, który podbił serca oleśnickiej publiczności, która wypełniła po brzegi oleśnicką salę.
Przed oleśnicką publicznością wystąpili Piotrowie Polk i Szwedes.

 

fot. K.Choroszy/BiFK

teatr-finisaz-joszko-045

W sobotę (26.11.2016) w Galerii Sali widowiskowej BiFK odbył się finisaż wystawy ,,Basia Józefowicz i Przyjaciele” – prac członków Nieformalnego Stowarzyszenia Plastyków Jasielskich PLAYA.

fot. K.Choroszy/BiFK

mikolajki-116

04.12.2016  w Sali widowiskowej BiFK odbył się teatrzyk mikołajkowy pt. ,,Mikołajowa gorączka”.

1

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z Artystycznego Jarmarku Bożonarodzeniowego, który odbył się w Sali widowiskowej BiFK w dn. 16-17.12.2016.

fot. D.Tracz, K.Choroszy, S.Król, R. Wojtczak /BiFK

W sylwestrowy wieczór w sali widowiskowej BiFK odbył się spektakl ,,MAYDAY 2” w wykonaniu aktorów WROCŁAWSKIEGO TEATRU KOMEDIA.
fot. K.Choroszy/BiFK

????????????????????????????????????

21 listopada 2017 r. w Galerii BiFK odbył się wernisaż wystawy malarstwa Aleksandry Lis „Oblicza”.

Wystawę można obejrzeć do 24 lutego. Zapraszamy!

????????????????????????????????????

21 stycznia 2017 r. odbył się karnawałowy koncert operetkowy „Przetańczyć całą noc” w wykonaniu solistów poznańskich scen.

wykl1

W dniu 26 stycznia 2017 w sali konferencyjnej Biblioteki i Forum Kultury w Oleśnicy odbył się wykład Marka Włodarczyka Walki o Oleśnicę. 23-25 stycznia 1945 roku. Spotkanie rozpoczął dr Marek Nienałtowski, który przy tworzeniu swojej strony internetowej często korzysta z dokumentów udostępnionych przez oławskiego archiwistę. Licznie zgromadzona publiczność wysłuchała prelekcji Marka Włodarczyka o zdobyciu Oleśnicy przez wojska radzieckie. Podczas prezentacji wyświetlone zostały liczne mapy i archiwalia, często dotąd niepublikowane. Po części prezentacyjnej nastąpiła seria pytań, które stały się przyczynkiem do długiej dyskusji.

fot. K. Orłowski

04.02.2017 w ramach „Oleśnickich Spotkań z Muzyką” w Sali widowiskowej BiFK odbył się koncert karnawałowy ,,W rytmie walca” w wykonaniu Orkiestry Kameralnej – NFM Leopoldinum. Oleśnicka publiczność mogła usłyszeć utwory skomponowane przez J. Straussa , M. Karłowicza, F. Kreislera , Y. Tiersena, A. Cabrala/E. Piaf , A. Dvoraka, H. Wieniawskiego, D. Szostakowicza, F. Chopina, K. Komedy, G. Marradiego.
Koncert poprowadziła Agnieszka Ostapowicz.

fot. K.Choroszy/BiFK

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wernisażu wystawy fotografii Adriana Franka ,,Mój Londyn”, który odbył się 11.02.2017 w Galerii Brama Wrocławska.

14.02.2017 w Sali widowiskowej BiFK odbył się KONCERT PIOSENKI FRANCUSKIEJ ,,PARYŻU KOCHAM CIĘ”. Artysta Yan Zbiegl za sprawą dramatycznych i humorystycznych piosenek Jacques Brela przeniósł publiczność do stolicy Francji – Paryża.

fot. K.Choroszy/BiFK

4-Zygmuntowicz

Biblioteka i Forum Kultury w Oleśnicy rozpoczyna nowy cykl spotkań „Z BiFK przez Świat”.

9 lutego 2017 gościliśmy Artura Zygmuntowicza, autora książki „Ziemia o ludzkiej twarzy”, która jest reportażem z podróży rowerowej wzdłuż wschodniej granicy Polski.

Od 13 do 15 lutego w Sali widowiskowej BiFK odbyły się warsztaty BAL KARNAWAŁOWY. Podczas zajęć dzieci przygotowały maski, kotyliony karnawałowe, projektowały kostiumy i dekoracje na bal karnawałowy. Warsztaty zakończył bal karnawałowy, który odbył się na scenie Sali widowiskowej BiFK.

fot. S.Król,  K.Choroszy/BiFK

Pegaz1

W czasie ferii w Bibliotece „Pod Pegazem” dzieci uczestniczyły w różnorodnych zajęciach literacko-plastycznych oraz warsztatach. Podczas wszystkich panowała radosna, swobodna  atmosfera, a co najważniejsze dzieci mogły wykazać się twórczą inwencją.

Okazało się, że scrapbooking, tworzenie slajdów techniką non camera oraz praca przy rzeźbie Emocjonalne Eko pochłonęła maluchy bez reszty. Rebusy, zagadki, zabawa w pisarza i ilustratora, a także wykonanie papierowych kukiełek również dostarczyły wielu wrażeń. Wszystkie zajęcia kończyły się słodkim poczęstunkiem i pamiątkową fotografią.

Scrapbooking – prowadzenie: Joanna Kwiecień

Slajdy i Emocjonalne Eko – prowadzenie: Marek Wałęga

Pozostałe zajęcia – bibliotekarze.

Fot. BiFK/Agata Rorat

Muzeum14

W Oleśnickim Domu Spotkań z Historią podczas ferii zimowych odbyły się dwa spotkania w ramach cyklu warsztatów „Historie rodzinne z królem Czech w tle”.

Podczas pierwszych zajęć dzieci zapoznały się z podstawowymi pojęciami związanymi z genealogią, drzewem genealogicznym oleśnickich Podiebradów, zabytkami kultury materialnej będącymi spuścizną czeskiego rodu. Korzystając z tekstu źródłowego uczestnicy warsztatów dowiedzieli się kim są świadkowie historii i jak ważne są rozmowy z własnymi dziadkami.

Drugie spotkanie przeznaczone było na samodzielne przygotowanie stylizowanych albumów fotograficznych zawierających miejsce na drzewo genealogiczne swojej rodziny.

Sowa8

W Bibliotece „Pod Sową” odbyły się zajęcia plastyczne z akcentem czeskim ze znanymi bohaterami bajek takimi jak Krecik i Rumcajs.

25.02.2016 w Sali widowiskowej BiFK odbył się Oleśnicki Festiwal Jazzowy, podczas którego wystąpili Marek Napiórkowski Trio KonKubiNap i zespół Walk Away.
Dodatkowo odbył się wernisaż wystawy plakatów o tematyce jazzowej ze zbiorów Działu Dokumentacji Życia Społecznego BiFK.

fot. K.Choroszy/BiFK

wystawa jazz 003

Zapraszamy do galerii mieszczącej się w budynku Sali widowiskowej, gdzie można zobaczyć wystawę plakatów o tematyce jazzowej, które pochodzą ze zbiorów Działu Dokumentacji Życia Społecznego BiFK. fot. K.Choroszy/BiFK

ola turoń 057

Z okazji Dnia Kobiet w Sali widowiskowej BiFK wystąpiła Ola Turoń z Zespołem. Podczas koncertu publiczność mogła usłyszeć polskie przeboje z repertuaru polskich wokalistek m.in. Edyty Bartosiewicz, Kayah, Moniki Brodki i Natalii Przybysz.

fot. K.Choroszy/BiFK

Variete 111

12.03.2017 w Sali widowiskowej BiFK odbył się spektakl cyrkowy Fundacji Sztukmistrze VARIETE – „Wojskowe postanowienia noworoczne”. Oleśnicka publiczność zobaczyła spektakl, którego motywem przewodnim były wojskowe postanowienia noworoczne. Przedstawienie pełne zabawnych zwrotów akcji przeplatane było pokazami sztuki cyrkowej: akrobatyką, żonglerką, ekwilibrystyką i świetlnym show.

Fot. S.Król/BiFK

NocKobiet17

11/12 marca odbyła się VII NOC KOBIET W BIBLIOTECE.

Szczegółowa relacja z wydarzenia dostępna tutaj →

Fot. Agata Rorat

wernisaż m.zelewska 034

18.03.2017 w Galerii Brama Wrocławska odbył się wernisaż fotografii i spotkanie podróżnicze z Magdaleną Zelewską.
Wystawę będzie można oglądać do 30.04.2017.
fot. D.Tracz/BiFK

jarmark 004

08.04.2017 w godzinach 15.00 – 20.00 w Sali widowiskowej BiFK przy ul. Kochanowskiego 4 odbył się ARTYSTYCZNY JARMARK WIELKANOCNY. Była to niezwykła okazja, by nabyć oryginalne i unikatowe dekoracje od regionalnych artystów i rękodzielników.

 

fot. K.Choroszy, D.Tracz/BiFK

pisanka 125

08.04.2013 r. w Sali widowiskowej BiFK odbyło się rozstrzygnięcie konkursu ,,PISANKA WIELKANOCNA”.
Celem konkursu było propagowanie tradycji i folkloru związanego ze świętami wielkanocnymi, popularyzacja sztuki ludowej i rękodzieła wśród dzieci i młodzieży.
Należało indywidualnie wykonać jedną pisankę na wydmuszce lub kraszankę, oklejankę, nalepiankę, rysowankę, drapankę z możliwością zawieszenia.
W konkursie wzięły udział 102 osoby.
Przyznano nagrody w czterech kategoriach:

KATEGORIA I – KLASY I-III

Antoni Jankiewicz
Hubert Znamierowski
Anastazja Bondariewa

KATEGORIA II – KLASY IV-VI

Lena Witkoś
Laura Stępień
Aleksandra Wińkowska

Wyróżnienie

– Wiktoria Bajor

– Kinga Łata

KATEGORIA III

Jakub Wróbel
Damian Wiedeński
Krystian Głowacki

KATEGORIA IV

Anna Praczkiewicz
Ida Kasprzak
Patrycja Morys i Beata Śliwińska

WYRÓŻNIENIE:

Anna Kuśmierek – Rudny

Gratulujemy nagrodzonym i dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie

D59A7193am

Międzynarodowa konferencja ,,Czeska Historia Śląska. Ze szczególnym uwzględnieniem Oleśnicy i Księstwa Oleśnickiego”.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tych trzech, niezwykle aktywnych dni.

 

fot. Agata Rorat

cepelia 002

Zapraszamy do obejrzenia nowej wystawy w Galerii przy Sali widowiskowej BiFK –  Stara Cepelia. Wystawa wyrobów Cepelii z lat 60. i 70. XX wieku. Ekspozycję przygotowała Danuta Obrębska-Kubik. Wystawa jest czynna od 3 do 30 kwietnia.

Wystawa prezentująca wyroby twórców ludowych z lat 60. i 70. XX wieku, zrzeszonych w Centrali Przemysłu Ludowego i Artystycznego jest przypomnieniem sztuki ludowej i przedsiębiorstwa, które od lat 50. miało stanowić „maleńką enklawę, wyspę estetyki, kultury, artyzmu i wykwintu”. Taka idea przyświecała założycielce i wieloletniej prezes Cepelii.

fot. K.Choroszy/BiFK

prezentacja 022

W tym roku po raz kolejny Biblioteka i Forum Kultury w Oleśnicy włączyła się w ogólnopolską akcję społeczno-edukacyjną ŻONKILE, organizowaną przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
24.04.2017 zaprosiliśmy uczniów szkół ponadgimnazjalnych do Sali widowiskowej BiFK przy ul. Kochanowskiego i Sali konferencyjnej BiFK przy ul. Reja 10 na prelekcję Moniki Jaremków „Razem i osobno – o kulturze żydowskiej na ziemiach polskich” oraz projekcję filmu „Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943”.
Dodatkowo do naszych działań włączyła się też Spółdzielnia artystyczna MAK, której członkinie przygotowały instalację przestrzenną „Żonkil”.

fot. K.Choroszy/BiFK

koncert patriotyczny 019

03.05.2017 w Sali widowiskowej BiFK odbył się koncert patriotyczny ,,WITAJ MAJOWA JUTRZENKO”.
Podczas koncertu zostały wykonane polskie pieśni patriotyczne oraz utwory instrumentalne najwybitniejszych polskich kompozytorów m.in. Stanisława Moniuszki, Fryderyka Chopina.
Na scenie Sali widowiskowej wystąpili: Dorota Ujda-Jankiewicz (sopran), Andrzej Jankiewicz (tenor) oraz Jerzy Owczarz (fortepian).

fot. K.Choroszy/BiFK

07.05.2017 w Sali widowiskowej odbył się spektakl Teatru Sztuk pt.,,Parada”, do którego muzykę skomponował i wykonał Lars Danielsson.

fot. R.Wojtczak/BiFK

8maja1

8 maja w sali konferencyjnej BiFK odbyły się uroczyste obchody Dnia Bibliotekarza i Animatora Kultury.

W trakcie uroczystości nagrodzono zasłużonych pracowników, otwarto VI Międzynarodową Wystawę Ekslibrisów.

W części artystycznej wystąpił Big Band z Państwowej Szkoły Muzycznej w Oleśnicy.

Fot. Agata Rorat

NocMuzeów

W sobotę 20 maja już po raz czwarty odbyła się w Oleśnicy Noc Muzeów. Odbył się spacer z przewodnikiem po mieście, a swoje podwoje otwarły dla zwiedzających następujące instytucje:

  • Oleśnicki Dom Spotkań z Historią i Galeria Brama Wrocławska
  • Sąd Rejonowy
  • Urząd Miasta
  • II Liceum Ogólnokształcące
  • PCEiK
  • Archiwum Wojskowe
  • Zamek Książąt Oleśnickich

Fot. A. Rorat/D. Mol

piękno wysokich tempertur 007

25.05.2017 w Galerii Brama Wrocławska odbył się wernisaż wystawy prac ceramicznych uczestników warsztatów prowadzonych przez Stowarzyszenie Artystyczne MAK.
Autorzy prac: Katarzyna Jurzyk, Anna Wers, Wiesława Rychard, Alina Łyczkowska, Ewa Bieniek, Justyna Sieradzka, Ewa Jurzyk-Nowocień, Marzena Śliwka, Marlena Waga, Beata Horbacz, Marta Kawińska, Danuta Górska.
Kuratorki wystawy Kamila Kasprzak i Marzena Klimowicz.

fot. K.Choroszy/BiFK

teatr i wystawa 007

26.05.2017 w Sali widowiskowej odbył się najnowszy spektakl Teatru Komedia z Wrocławia „Nic nie gra”. Sztuka opowiada o amatorskim zespole teatralnym jednej z politechnik próbującym zrealizować premierę przedwojennego dreszczowca. Mimo usilnych starań zespołu, przedstawienie, z powodu przeróżnych, zabawnych kłopotów technicznych, nie przebiega w zamierzony sposób. Im bardziej wykonawcy starają się te problemy ominąć tym stają się one coraz większe, aż do niespodziewanego zakończenia. Połączenie kryminału Agaty Christie z kabaretem „Monty Python”. Angielski humor w najlepszym, najczystszym wydaniu.

fot.S.Belda/BiFK

podurgiel wystwa 001

01.06.2017 w Galerii BiFK odbył się wernisaż wystawy malarstwa Zbigniewa Podurgiela pt. ,,Znaki Przedborskie”. fot. D.Tracz/BiFK

DSCN4709

6 czerwca 2017 odbyło się spotkanie z Wojciechem Widłakiem, autorem popularnej serii książek o Panu Kuleczce.

Relację z wydarzenia można przeczytać tutaj →

D59A5478a

fot. Agata Rorat

????????????????????????????????????

09.06.2017 odbył się wernisaż wystawy „Przypomnienie” poświęconej Barbarze Cichockiej.

24.06.2017 w Amfiteatrze nad Stawami Miejskimi odbyła się Oleśnicka Noc Świętojańska, która towarzyszyła imprezie sportowej – 4. Bieg Szerszenia- Nocny Bieg Świętojański. Podczas wydarzenia odbył się koncert zespołów ludowych m.in. Wianki, Wyszogrodzianie, Karolinki, Boguszyczanie.
Oleśnicką Noc Świętojańską zakończył spektakl fire show w wykonaniu Teatru Tańca i Ognia Mantikora.

fot. K.Choroszy/BiFK

W niedzielę 25.06.2017 r. o godz. 16.00 na amfiteatrze miejskim nad stawami wystąpił przed oleśnicką publicznością zespół Dixie Tiger’s Band.

W programie znalazły się utwory jazzowe, musicalowe oraz melodie znane z filmów.

Koncert poprowadziła Agnieszka Ostapowicz.

????????????????????????????????????

15.07.2017 w Galerii Brama Wrocławska odbył się wernisaż wystawy fotografii autorstwa Jolanty Mierzwy pt. ,,Na krawędzi nierealności / Między rzeczywistością a snem”.

fot.K.Choroszy/BiFK

D59A7660am

11-15 lipca odbyły się w Oleśnickim Domu Spotkań z Historią warsztaty „Odkrywki – sztuka i działanie w terenie”.

Relację autorstwa Gosi Rokosz można przeczytać tutaj →

Fot. A. Rorat

24-26.07.2017 w Sali widowiskowej odbyły się wakacyjne warsztaty ,,Miasto sztuki”. Uczestnicy zajęć projektowali miasta oraz pomniki.

po ofcy 021

4 sierpnia 2017 r. Biblioteka i Forum Kultury w Oleśnicy zaprosiła mieszkańców na wernisaż wystawy “POZYTYWNI-KREATYWNI” w ramach Projektu „Wystawy z Dostawą – sztuka do samodzielnego użycia”. Wystawa, którą mogą Państwo od dzisiaj oglądać w Sala widowiskowa w Oleśnicy, jest jednym z efektów udziału Biblioteki i Forum Kultury w Oleśnicy w pilotażowym projekcie Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” Spośród zgłoszeń z całej Polski wyłoniono 3 instytucje (w tym Bibliotekę i Forum Kultury w Oleśnicy), które otrzymały pakiet narzędzi do samodzielnej prezentacji wystawy sztuki współczesnej i które otrzymały profesjonalne wsparcie animacyjne trenerów z sieci Latających Animatorów Kultury. Projekt „Wystawy z Dostawą” był zarówno pilotażem, jak i „eksperymentem”. Zamiast gotowej wystawy, otrzymaliśmy „składniki wystawy”. Naszym zadaniem, pracowników Sala widowiskowa w Oleśnicy, było stworzenie z tych składników „czegoś”, co będzie zakorzenione w lokalnym kontekście Oleśnicy, a jednocześnie zgłębi znaczenie samych prac. I tak, w marcu tego roku rozpoczęliśmy współpracę z Ewa Mielczarek z Ewa Mielczarek – Pracownia Artystyczna/ Studio d’Arte, która przeprowadziła warsztaty z uczestnikami zajęć plastycznych BiFK Oleśnica oraz z uczestniczkami zajęć plastycznych Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Wszystkie stworzone prace zostały zainspirowane pracami współczesnych artystów – Maurycego Gomulickiego, Przemysława Mateckiego, Rafała Dominika oraz Tymka Borowskiego. Pierwszą część wystawy stworzyły Ewa Orda, Elżbieta Rapacz, Irena Kuśpiel, Alicja Grzywacz, Ewa Irla, Danuta Kochanowska, Krystyna Chojarczyk i Aurelia Kowalewska z sekcji plastycznej UTW Oleśnica. Druga część należała z kolei do młodych artystów, którzy wspólnie i pod okiem Pani Ewy, przygotowali recyclingową rzeźbę, która została zainspirowana pracą Rafała Dominika. Grupę tworzyły Maja Deręgowska, Jaś Wiśniewski, Ewelinka Bojkowska, Hania Kopeć, Zuzia Martynów, Lilia Zawadzka, Natalka Gomółka, Zuzia Stęc, Lenka Bułgajewska, Martynka Mielczarek, Gabrysia Goldberg, Amelka Śliwińska i Maja Lewandowska. Podczas wernisażu zaprezentowaliśmy również scenariusz „Zrób to sam – Sztuka z pomysłem”, który powstał w ramach projektu w oparciu o działania Sali Widowiskowej BiFK i przeprowadzone w Oleśnicy warsztaty z „Latającymi Socjologami i Animatorami” Towarzystwa „ę” – Katarzyna Wala oraz Adam Kadenaci. Pomysł ten jest oficjalnie do pobrania na stronie www.pomysły.e.org.pl i ma pomagać innym instytucjom kultury w działaniach edukacyjnych dotyczących sztuki współczesnej. Projekt realizowany jest przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” w partnerstwie merytorycznym z Zachęta Narodowa Galeria Sztuki / Zachęta National Gallery of Art – oraz Centrum Cyfrowe: Projekt Polska. Program finansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundacji Orange w ramach programu Pracownie Orange. Fot. Kornelia Choroszy/BiFK Oleśnica

chór uwIII 002

20 sierpnia 2017 r. na oleśnickim amfiteatrze miejskim odbył się kolejny koncert w ramach akcji „Lato w mieście” i cyklu „Muzyka nad stawami”. Po koncertach oleśnickiego Społecznego Ogniska Muzycznego oraz zespołu „Oleśniczanie Młodzi Duchem”, w niedzielne popołudnie wystąpił chór Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Oleśnicy. Chór występował m.in. na Konkursie Piosenki Senioralnej w Świdnicy (gdzie zajął I wyróżnienie). Z sukcesami prezentują się na wrocławskich konkursach i przeglądach, a 14.08.2017 występował w Sławie z ponad godzinnym koncertem. W ramach współpracy międzypokoleniowej chór przygotował również muzyczną niespodziankę. Do wspólnego koncertowania zaproszona została młodzież z Gimnazjum nr 1 im. Książąt Oleśnickich w Oleśnicy przygotowana przez Panią Annę Wozińską. Przed zgromadzoną publicznością zaprezentowały się solistki: Aleksandra Konieczna, Aleksandra Nawrot, Paulina Wróbel, Aniela Pabjan i Laura Gogniat. Na koniec koncertu chór wraz z młodzieżą połączył siły we wspólnym wykonaniu hymnu Gimnazjum nr 1, który został w 2016 roku nadany szkole przez chór UTW. Dziękujemy wszystkim za uczestnictwo w koncercie i zapraszamy już dzisiaj na ostatni koncert w ramach „Lata w mieście” – 27.08.2017 na amfiteatrze, tradycyjnie już o 16.00, wystąpi oleśnicki Chór Kameralny Appassionata. fot. S. Król/BiFK

skwerek 031

Od 21 do 26 sierpnia w oleśnickich parkach i skwerkach gościł VIII Międzynarodowy Festiwal Wędrownych Teatrów Lalkowych SKWEREK. Dzieci wraz z rodzicami brały udział w przedpołudniowych warsztatach teatralnych oraz wieczornych spektaklach.

 

fot. K.Choroszy, R.Wojtczak/BiFK

chór 006

27.08.2017 odbył się ostatni koncert w ramach wydarzenia Lato w mieście – Muzyka nad Stawami. W amfiteatrze wystąpił Oleśnicki Chór Kameralny Appassionata, który wykonał utwory gospel oraz te, które na stałe wpisały się do kanonu muzyki. fot. K.Choroszy/BiFK

latawce 005

Od 28 do 31 sierpnia w pracowni plastycznej, która mieści się w Sali widowiskowej przy ul. Kochanowskiego 4 odbyły się bezpłatne zajęcia  ,,BUDUJEMY LATAWIEC”.

fot. S.Belda, K. Choroszy/BiFK

wystawa kartek libora 010

,,Świat lalek teatralnych na pocztówkach” ze zbiorów Libora Štumpfa.

 

fot. K.Choroszy/BiFK

wystawa czeska 029

,,Fotografowie wojny” to wystawa prac trzech wielkich fotografów wojennych, żołnierzy armii Austro-Węgier o których istnieniu nie wiedziano ponad 90 lat. Ich fotografie są odkryciem na skalę światową. Historia zna bardzo mało nazwisk fotografów I wojny światowej, na całym świecie istnieje tylko parę całościowych kolekcji.

fot. K.Choroszy/BiFK

all 156

10.09.2017 w Sali rycerskiej Zamku Książęcym odbył się koncert Die Kunst der Fuge – w ramach 52. edycji Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans im. Andrzeja Markowskiego.
Podczas koncertu publiczność usłyszała tajemnicze, nieukończone dzieło Johanna Sebastiana Bacha, w wykonaniu jednego z najciekawszych włoskich zespołów muzyki dawnej – Accademia Bizantina pod batutą Ottavia Dantone.

fot. K.Choroszy/BiFK

1

08.09.2017 na oleśnickim rynku odbył się wernisaż wystawy ,,Przegląd 56/400″. Na 70 metrach powierzchni wystawienniczej oleśniczanie mogli zobaczyć prace ponad 20 twórców zajmujących się m.in. malarstwem, grafiką, rysunkiem i fotografią. Na część ekspozycji składa się indywidualna wystawa Andrzeja Szumskiego. Artyści: Zbigniew Podurgiel, Marek Wałęga, Wiesław Piechówka, Andrzej Szumski, Marian Ćwigoń, Michał Ćwigoń, Przemysław Wróbel, Łukasz Gromolak, Robert Piętka, Michał Głowacki, Sebastian Paszkiewicz, Grzegorz Żyła, Marta Skowron, Artur Mierzwa, Tomasz Staroń, Andrzej Paluchiewicz, Marcin Mrowicki, Marzena Klimowicz, Macjej Najmrodzki, Anita Tomala-Najmrodzka, Kamila Kasprzak, Amelia Krzeszowska, Michał Ruchel, Kuba Chomicki, Maria Stanowska. Producent, kurator: Michał Ćwigoń Dyrektor Artystyczny Dorota Tracz fot. K.Choroszy/BiFK

21743467_1559624260750963_6036214734876292861_o

W dniach 15-17.09.2017 odbyły się XX Dni Europy, które na stałe wpisały się w kulturalny kalendarz Oleśnicy. Nieprzerwanie od 1998 r. odbywają się  we wrześniu. Świętujemy – szerząc wiedzę o Unii Europejskiej oraz krajach członkowskich wśród mieszkańców Oleśnicy poprzez kulturę. W tym roku odbyły się: wernisaże ,,Fotografowie wojny” i ,,Świat lalek teatralnych na pocztówkach”, koncert Chrudimskiej Filharmonii Kameralnej oraz Orkiestry Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Fryderyka Chopina w Oleśnicy ,,Czesi grają Polskę, Polacy grają Czechy” oraz konkurs ,,Europejski latawiec”.

fot. D.Tracz, K.Choroszy/BiFK

osm 006

23.09.2017 w Sali Widowiskowej BiFK odbył się kolejny koncert z cyklu Oleśnickie Spotkania z Muzyką. Program wieczoru przywołał wielkie postacie ze świata XIX-wiecznego życia muzycznego – wirtuozów instrumentów i postacie wybitnych śpiewaków. W programie koncertu oleśnicka publiczność usłyszała utwory R. Schumanna, F. Schuberta, J. Brahmsa, F. Chopina, P. Czajkowskiego.

Wystąpiły:

Dorota Dutkowska-mezzosopran

Jarosława Walczak-Prus-sopran

Izabela Helińska-fortepian

Agnieszka Ostapowicz – skrzypce

Koncert promował książkę dr Agnieszki Drożdżewskiej zatytułowaną „Kultura muzyczna Oleśnicy w XIX i I połowie XX wieku”.

fot. MojaOleśnica.pl, K.Choroszy/BiFKZapisz się do naszego Newslettera!

FreshMail.pl