Galeria

Kliknij zdjęcie, aby je powiększyć.
13559146_1137044909675569_2239586452627196439_o

Oleśnica Rock Festiwal 2016

1

Opis „Oleśnica lata 60. Miasto i Ludzie”

1

Opis Wystawa „Cieszyński”

1

Opis „Muzyka z XVII-wiecznych druków oleśnickich”

patryk k 252

Opis Monodram „Patryk K.”

pegaz exlibris

Opis Wystawa „Spotkania na Dolnym Śląsku”

26

I Oleśnicki Festiwal Słowiańskiej Muzyki Sakralnej „Głagolica”

evenig sisters 008

W niedzielę (17.07.2016, godz.16.00) w Amfiteatrze nad Stawami Miejskimi odbył się koncert zespołu Evening Sisters.
Kwintet żeński Evening Sisters zaśpiewał pieśni negro spirituels i gospel a capella. Standardy negro spirituels wykonane przez Evening Sisters wiernie oddały melodie tradycyjne – odziedziczone z tradycji afro-amerykańskej.

Grupa pochodzi ze Szwajcarii Romańskiej i powstała w 2003r. Jej styl inspirowany jest przez gospel tradycyjny oraz dorobek takich grup, jak : Stars of Faith oraz Golden Gate Quartet czy Mahalia Jackson. Aranżacje grupy dokonane zostały przez Laurenta Rebeaud’a.
Członkowie grupy :
Muriel Streuli- sopran
Véronique Elamly- sopran
Ewa Kuźniak-Scherer- mezzosopran
Lucia Mastromateo- alt
Antoinette Vincent- contralt

fot. D.Tracz/BiFK

4

W sobotę 3.09.2016 r. w sali konferencyjnej Biblioteki przy ul. Reja 10 odbyło się Narodowe Czytanie „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza.

W wydarzeniu wzięli udział m.in.: Michał Kołaciński – Burmistrz Miasta Oleśnica, Anna Zasada – Dyrektor Biblioteki i Forum Kultury w Oleśnicy, Monika Mikuś-Machała – Dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej w Oleśnicy i uczniowie oleśnickich szkół.

szekspir-006

34 POWODY DO NIEŚMIERTELNOŚCI. Wystawa z okazji ROKU SZEKSPIROWSKIEGO.

Wystawa powstała na podstawie artykułu z tygodnika Przekrój z lat 60. XX wieku. Rysunki Antoniego Uniechowskiego opatrzone tekstami Mariana Eile-Kwaśniewskiego mogły upamiętniać 400 rocznicę urodzin Wiliama Szekspira (1964 r.) lub 350 rocznicę śmierci dramaturga (1966 r.).
Ekspozycję opracowała Danuta Obrębska-Kubik.

fot. K.Choroszy/BiFK

dni-europy-313

W dniach 16-18.09.2016 w Oleśnicy odbyły się XIX Dni Europy – VIII Jarmark Produktu Lokalnego i Dożynki Powiatowe.

25.09.2016 r. zakończyliśmy dwudniowy maraton z Kabaretem Hrabi.

Po sobotnim występie pt. „Aktorem w płot”, współtworzonym z Kabaretem Jurki, w niedzielę przyszedł czas na oleśnicką premierę najnowszego programu Kabaretu Hrabi pt. „Cyrkuśniki”.

Ponad dwugodzinny występ wypełniony był zabawnymi skeczami i piosenkami.

Dziękujemy artystom oraz oleśnikiej publiczności za dwa dni wspólnej zabawy i zapraszamy do oglądania fotorelacji z wczorajszego wydarzenia:)

 

Fot. K.Choroszy/BiFK, S.Król/BiFK

Wystawa prac członków Nieformalnego Stowarzyszenia Plastyków Jasielskich PLAYA.
Członkowie Playa:
Bogdan Samborski, Małgorzata Samborska, Anna Brożyna, Piotr Betlej, Wiesław Czechowicz
Artyści z Kostaryki:
Adrian Gomez, Ricardo Avila, Eugenia Barrionuevo, Gabriel Riggioni, Isidro Con Wong
Artyści z Kolumbii:
Nidia López, Esmeralda Becerra, Beatriz Younes, Hermes Forero, César Castañeda, Maritza Duarte,
Esperanza Tielbard, Ana Consuelo, Suárez E., Alejandro Pinzon
Artyści z Kuby:
Julio Reyes, Naranjo
Artyści z Polski:
Anna Brożyna, Wiesław Telega (fotografia), Aldona Brzeska, Paweł Józefowicz (fotografia), Barbara Józefowicz

Galeria Sali Widowiskowej BiFK (ul. Kochanowskiego 4)
Wystawa trwa od 10.10.2016 do 30.11.2016

Finisaż wystawy 26.11.2016, godz. 16.30

fot. K.Choroszy/BiFK

6

4 października odbyło się spotkanie z Wojciechem Jagielskim – dziennikarzem i reportażystą.

Relacja z wydarzenia tutaj →

6

8 października odbyło się spotkanie autorskie z Wojciechem Schaefferem.

Relacja z wydarzenia tutaj →

15.10.2016 w sali widowiskowej BiFK odbył się trzeci koncert prezentujący muzyczne dziedzictwo dawnej Oleśnicy. Zaprezentowano kameralistykę II poł. XVIII wieku ze zbiorów dawnej Biblioteki Książęcej w Oleśnicy. Oleśniczanie usłyszeli obok kwartetów Josepha Haydna również kompozycje Carla Dittersa von Dittersdorfa związanego z dworem oleśnickim w latach 1794-1798. Utwory wykonał wrocławski kwartet smyczkowy „Pakamera”, a koncert poprzedził ciekawy wykład dr Agnieszki Drożdżewskiej – eksperta w dziedzinie oleśnickich muzykaliów oraz autorki pracy magisterskiej poświęconej starodrukom i rękopisom muzycznym Oels. Wykład i koncert nawiązują tematycznie do wystawy badacza oleśnickiej historii pana Marka Nienałtowskiego.

fot. K.Choroszy/BiFK

dsc_0006

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wernisażu wystawy fotografii rowerowych, zgromadzonych wśród uczestników PROJEKT TANDEM.
Projekt realizowany był przez grupę Oleśnica Bajk Stajl, Stowarzyszenie Oleśnicki Uniwersytet Trzeciego Wieku, II Liceum Ogólnokształcące im. Ks. Jana Twardowskiego w Oleśnicy oraz Bibliotekę i Forum Kultury w Oleśnicy, w ramach programu SENIORZY W AKCJI (Edycja 2015) Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę“ i Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

stockinger-012

06.11.2016 w Sali widowiskowej wystąpił Tomasz Stockinger. Koncert był pięknym wspomnieniem dwudziestolecia międzywojennego w muzyce i słowie. Przypomniał gwiazdy kina przedwojennego – Eugeniusza Bodo, Aleksandra Żabczyńskiego, Antoniego Fertnera, a także wielkich twórców polskiej piosenki – Henryka Warsa i Jerzego Jurandota.

fot. K.Choroszy/BiFK

d59a5732am

17 listopada odbyło się spotkanie autorskie z Zofią Stanecką.

Zofia pisarka, Zofia aktorka, czasami ilustratorka. Człowiek orkiestra. Mądre i twórcze spotkanie było nie tylko świetną zabawą, ale i lekcją. Spotkanie wspaniałe, pisarka czarująca.

d59a6018

17 listopada odbyło się uroczyste otwarcie wystawy czasowej „70 lat oleśnickich instytucji kultury”.

d59a7201am

W dniach 25-27 listopada odbyły się Dni Kultury Chrześcijańskiej w Oleśnicy.

Zapraszamy do obejrzenia foto relacji z wydarzeń.

Zdjęcia autorstwa Agaty Rorat.

d59a6263am

23 listopada w Bibliotece „Pod Pegazem” odbyła się impreza „Miś na dziś” z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia.

Zapraszamy do obejrzenia foto relacji.

Zdjęcia autorstwa Agaty Rorat.

teatr-finisaz-joszko-011

24.11.2016 w sali widowiskwoej BiFK odbył się spektakl „Pół na pół”, który podbił serca oleśnickiej publiczności, która wypełniła po brzegi oleśnicką salę.
Przed oleśnicką publicznością wystąpili Piotrowie Polk i Szwedes.

 

fot. K.Choroszy/BiFK

teatr-finisaz-joszko-045

W sobotę (26.11.2016) w Galerii Sali widowiskowej BiFK odbył się finisaż wystawy ,,Basia Józefowicz i Przyjaciele” – prac członków Nieformalnego Stowarzyszenia Plastyków Jasielskich PLAYA.

fot. K.Choroszy/BiFK

mikolajki-116

04.12.2016  w Sali widowiskowej BiFK odbył się teatrzyk mikołajkowy pt. ,,Mikołajowa gorączka”.

1

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z Artystycznego Jarmarku Bożonarodzeniowego, który odbył się w Sali widowiskowej BiFK w dn. 16-17.12.2016.

fot. D.Tracz, K.Choroszy, S.Król, R. Wojtczak /BiFK

W sylwestrowy wieczór w sali widowiskowej BiFK odbył się spektakl ,,MAYDAY 2” w wykonaniu aktorów WROCŁAWSKIEGO TEATRU KOMEDIA.
fot. K.Choroszy/BiFK

????????????????????????????????????

21 listopada 2017 r. w Galerii BiFK odbył się wernisaż wystawy malarstwa Aleksandry Lis „Oblicza”.

Wystawę można obejrzeć do 24 lutego. Zapraszamy!

????????????????????????????????????

21 stycznia 2017 r. odbył się karnawałowy koncert operetkowy „Przetańczyć całą noc” w wykonaniu solistów poznańskich scen.

wykl1

W dniu 26 stycznia 2017 w sali konferencyjnej Biblioteki i Forum Kultury w Oleśnicy odbył się wykład Marka Włodarczyka Walki o Oleśnicę. 23-25 stycznia 1945 roku. Spotkanie rozpoczął dr Marek Nienałtowski, który przy tworzeniu swojej strony internetowej często korzysta z dokumentów udostępnionych przez oławskiego archiwistę. Licznie zgromadzona publiczność wysłuchała prelekcji Marka Włodarczyka o zdobyciu Oleśnicy przez wojska radzieckie. Podczas prezentacji wyświetlone zostały liczne mapy i archiwalia, często dotąd niepublikowane. Po części prezentacyjnej nastąpiła seria pytań, które stały się przyczynkiem do długiej dyskusji.

fot. K. Orłowski

04.02.2017 w ramach „Oleśnickich Spotkań z Muzyką” w Sali widowiskowej BiFK odbył się koncert karnawałowy ,,W rytmie walca” w wykonaniu Orkiestry Kameralnej – NFM Leopoldinum. Oleśnicka publiczność mogła usłyszeć utwory skomponowane przez J. Straussa , M. Karłowicza, F. Kreislera , Y. Tiersena, A. Cabrala/E. Piaf , A. Dvoraka, H. Wieniawskiego, D. Szostakowicza, F. Chopina, K. Komedy, G. Marradiego.
Koncert poprowadziła Agnieszka Ostapowicz.

fot. K.Choroszy/BiFK

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wernisażu wystawy fotografii Adriana Franka ,,Mój Londyn”, który odbył się 11.02.2017 w Galerii Brama Wrocławska.

14.02.2017 w Sali widowiskowej BiFK odbył się KONCERT PIOSENKI FRANCUSKIEJ ,,PARYŻU KOCHAM CIĘ”. Artysta Yan Zbiegl za sprawą dramatycznych i humorystycznych piosenek Jacques Brela przeniósł publiczność do stolicy Francji – Paryża.

fot. K.Choroszy/BiFK

4-Zygmuntowicz

Biblioteka i Forum Kultury w Oleśnicy rozpoczyna nowy cykl spotkań „Z BiFK przez Świat”.

9 lutego 2017 gościliśmy Artura Zygmuntowicza, autora książki „Ziemia o ludzkiej twarzy”, która jest reportażem z podróży rowerowej wzdłuż wschodniej granicy Polski.

Od 13 do 15 lutego w Sali widowiskowej BiFK odbyły się warsztaty BAL KARNAWAŁOWY. Podczas zajęć dzieci przygotowały maski, kotyliony karnawałowe, projektowały kostiumy i dekoracje na bal karnawałowy. Warsztaty zakończył bal karnawałowy, który odbył się na scenie Sali widowiskowej BiFK.

fot. S.Król,  K.Choroszy/BiFK

Pegaz1

W czasie ferii w Bibliotece „Pod Pegazem” dzieci uczestniczyły w różnorodnych zajęciach literacko-plastycznych oraz warsztatach. Podczas wszystkich panowała radosna, swobodna  atmosfera, a co najważniejsze dzieci mogły wykazać się twórczą inwencją.

Okazało się, że scrapbooking, tworzenie slajdów techniką non camera oraz praca przy rzeźbie Emocjonalne Eko pochłonęła maluchy bez reszty. Rebusy, zagadki, zabawa w pisarza i ilustratora, a także wykonanie papierowych kukiełek również dostarczyły wielu wrażeń. Wszystkie zajęcia kończyły się słodkim poczęstunkiem i pamiątkową fotografią.

Scrapbooking – prowadzenie: Joanna Kwiecień

Slajdy i Emocjonalne Eko – prowadzenie: Marek Wałęga

Pozostałe zajęcia – bibliotekarze.

Fot. BiFK/Agata Rorat

Muzeum14

W Oleśnickim Domu Spotkań z Historią podczas ferii zimowych odbyły się dwa spotkania w ramach cyklu warsztatów „Historie rodzinne z królem Czech w tle”.

Podczas pierwszych zajęć dzieci zapoznały się z podstawowymi pojęciami związanymi z genealogią, drzewem genealogicznym oleśnickich Podiebradów, zabytkami kultury materialnej będącymi spuścizną czeskiego rodu. Korzystając z tekstu źródłowego uczestnicy warsztatów dowiedzieli się kim są świadkowie historii i jak ważne są rozmowy z własnymi dziadkami.

Drugie spotkanie przeznaczone było na samodzielne przygotowanie stylizowanych albumów fotograficznych zawierających miejsce na drzewo genealogiczne swojej rodziny.

Sowa8

W Bibliotece „Pod Sową” odbyły się zajęcia plastyczne z akcentem czeskim ze znanymi bohaterami bajek takimi jak Krecik i Rumcajs.

25.02.2016 w Sali widowiskowej BiFK odbył się Oleśnicki Festiwal Jazzowy, podczas którego wystąpili Marek Napiórkowski Trio KonKubiNap i zespół Walk Away.
Dodatkowo odbył się wernisaż wystawy plakatów o tematyce jazzowej ze zbiorów Działu Dokumentacji Życia Społecznego BiFK.

fot. K.Choroszy/BiFK

wystawa jazz 003

Zapraszamy do galerii mieszczącej się w budynku Sali widowiskowej, gdzie można zobaczyć wystawę plakatów o tematyce jazzowej, które pochodzą ze zbiorów Działu Dokumentacji Życia Społecznego BiFK. fot. K.Choroszy/BiFK

ola turoń 057

Z okazji Dnia Kobiet w Sali widowiskowej BiFK wystąpiła Ola Turoń z Zespołem. Podczas koncertu publiczność mogła usłyszeć polskie przeboje z repertuaru polskich wokalistek m.in. Edyty Bartosiewicz, Kayah, Moniki Brodki i Natalii Przybysz.

fot. K.Choroszy/BiFK

Variete 111

12.03.2017 w Sali widowiskowej BiFK odbył się spektakl cyrkowy Fundacji Sztukmistrze VARIETE – „Wojskowe postanowienia noworoczne”. Oleśnicka publiczność zobaczyła spektakl, którego motywem przewodnim były wojskowe postanowienia noworoczne. Przedstawienie pełne zabawnych zwrotów akcji przeplatane było pokazami sztuki cyrkowej: akrobatyką, żonglerką, ekwilibrystyką i świetlnym show.

Fot. S.Król/BiFK

NocKobiet17

11/12 marca odbyła się VII NOC KOBIET W BIBLIOTECE.

Szczegółowa relacja z wydarzenia dostępna tutaj →

Fot. Agata Rorat

wernisaż m.zelewska 034

18.03.2017 w Galerii Brama Wrocławska odbył się wernisaż fotografii i spotkanie podróżnicze z Magdaleną Zelewską.
Wystawę będzie można oglądać do 30.04.2017.
fot. D.Tracz/BiFK

jarmark 004

08.04.2017 w godzinach 15.00 – 20.00 w Sali widowiskowej BiFK przy ul. Kochanowskiego 4 odbył się ARTYSTYCZNY JARMARK WIELKANOCNY. Była to niezwykła okazja, by nabyć oryginalne i unikatowe dekoracje od regionalnych artystów i rękodzielników.

 

fot. K.Choroszy, D.Tracz/BiFK

pisanka 125

08.04.2013 r. w Sali widowiskowej BiFK odbyło się rozstrzygnięcie konkursu ,,PISANKA WIELKANOCNA”.
Celem konkursu było propagowanie tradycji i folkloru związanego ze świętami wielkanocnymi, popularyzacja sztuki ludowej i rękodzieła wśród dzieci i młodzieży.
Należało indywidualnie wykonać jedną pisankę na wydmuszce lub kraszankę, oklejankę, nalepiankę, rysowankę, drapankę z możliwością zawieszenia.
W konkursie wzięły udział 102 osoby.
Przyznano nagrody w czterech kategoriach:

KATEGORIA I – KLASY I-III

Antoni Jankiewicz
Hubert Znamierowski
Anastazja Bondariewa

KATEGORIA II – KLASY IV-VI

Lena Witkoś
Laura Stępień
Aleksandra Wińkowska

Wyróżnienie

– Wiktoria Bajor

– Kinga Łata

KATEGORIA III

Jakub Wróbel
Damian Wiedeński
Krystian Głowacki

KATEGORIA IV

Anna Praczkiewicz
Ida Kasprzak
Patrycja Morys i Beata Śliwińska

WYRÓŻNIENIE:

Anna Kuśmierek – Rudny

Gratulujemy nagrodzonym i dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie

D59A7193am

Międzynarodowa konferencja ,,Czeska Historia Śląska. Ze szczególnym uwzględnieniem Oleśnicy i Księstwa Oleśnickiego”.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tych trzech, niezwykle aktywnych dni.

 

fot. Agata Rorat

cepelia 002

Zapraszamy do obejrzenia nowej wystawy w Galerii przy Sali widowiskowej BiFK –  Stara Cepelia. Wystawa wyrobów Cepelii z lat 60. i 70. XX wieku. Ekspozycję przygotowała Danuta Obrębska-Kubik. Wystawa jest czynna od 3 do 30 kwietnia.

Wystawa prezentująca wyroby twórców ludowych z lat 60. i 70. XX wieku, zrzeszonych w Centrali Przemysłu Ludowego i Artystycznego jest przypomnieniem sztuki ludowej i przedsiębiorstwa, które od lat 50. miało stanowić „maleńką enklawę, wyspę estetyki, kultury, artyzmu i wykwintu”. Taka idea przyświecała założycielce i wieloletniej prezes Cepelii.

fot. K.Choroszy/BiFKZapisz się do naszego Newslettera!

FreshMail.pl